85 lat stadionu przy Zwierzyńcu. Urodziny będzie miał biegające

2011.09.23 00:00
Zbliżają się uroczyste obchody jubileuszu 85-lecia stadionu lekkoatletycznego przy Zwierzyńcu. Odbędą się one w niedzielę (25.09), a ich głównym punktem będzie publiczny bieg ulicami miasta pod hasłem "Białystok Biega". Wydarzeniu patronuje portal BiałystokOnline.
85 lat stadionu przy Zwierzyńcu. Urodziny będzie miał biegające
Fot: Jerzy Trojanowski

Początki sięgają 1934 r.

Obecny stadion lekkoatletyczny znajdujący się przy Zwierzyńcu ma swoją historię sięgającą czasów przedwojennych. Do 1934 roku znajdowało się w tym miejscu przylegające do parku boisko. Wkrótce zostało ono rozbudowane i przemianowane na Stadion Miejski.

Trybunę zaprojektował Jarosław Giryn - architekt znany z innych realizacji białostockich, m.in. gmachu Teatru im. Aleksandra Węgierki i obelisku na cmentarzu wojennym. Pod trybuną, na której mogło zasiąść 600 osób, mieściły się szatnie dla 100 zawodników. Choć nieco rozbudowana, nie zmieniła do dziś swojego pierwotnego kształtu.

Będzie kryta hala lekkoatletyczna

W skład zespołu obiektów sportowych "Zwierzyniec" wchodzą: stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, korty tenisowe oraz kryte lodowisko. Obecnie wokół płyty stadionu znajduje się 750 miejsc siedzących.

W tym roku kontynuowano rozpoczęte w 2009 r. prace związane z termomodernizacją budynku hotelu i podtrybunia w zakresie docieplenia ścian i dachu. W ramach tego projektu wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zmodernizowano węzeł cieplny i instalację CO, odnowiono także szatnie sportowe i nawierzchnię trybun. Na termomodernizację w 2011 r. przewidziano wydatki rzędu 1,6 mln zł netto. Dodatkowo za 70 tys. zł netto wykonano system nawodnienia płyty głównej stadionu.

W planach na kolejne lata jest budowa hali lekkoatletycznej na terenie stadionu. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 25 mln zł. Będzie to pierwsza w kraju kryta hala lekkoatletyczna. Dziś na treningi na takim obiekcie trzeba jeździć aż do Berlina.

Patron poszukiwany

W związku z tym, że przez tyle lat stadion nie doczekał się patrona, magistrat chce zaprosić białostoczan do udziału w plebiscycie, dzięki któremu wyłoniona zostanie osoba patrona stadionu. Propozycje należy przesyłać do końca roku na adres sekretariat@mosir.bialystok.pl.

Bieg miejski na urodziny stadionu

Głównym punktem programu obchodów 85-lecia stadionu będzie niedzielny miejski bieg pod hasłem Białystok Biega, któremu patronuje BiałystokOnline. (więcej informacji: I Otwarty Bieg Miejski).

25 września będzie rodzinnym świętem sportu i rekreacji, a przede wszystkim dobrej i zdrowej zabawy. Oprócz biegu, na stadionie w godzinach 10:00 - 16:00 będą prowadzone gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, dmuchane zabawki, animacje dla najmłodszych.

E.S.

1812 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39