85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Wygraj zaproszenie na specjalny koncert [KONKURS]

2019.04.16 14:18
Orkiestra oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpią podczas koncertu symfonicznego z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Odbędzie się on w środę (17.04).
85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Wygraj zaproszenie na specjalny koncert [KONKURS]
Fot: Anna Dycha

Trzy utwory oratoryjne Krzysztofa Pendereckiego, które znajdą się w programie koncertu symfonicznego, to dzieła na chór mieszany a cappella: Chieruwimskaja pieśń, Missa brevis i "O gloriosa virginu". Wykona je Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej, jednego z najlepszych obecnie zespołów, nie tylko w Polsce. W drugiej części wieczoru Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk poprowadzi Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przez jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki sakralnej, Mszę c-moll KV 427, zwaną Wielką, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Melomani usłyszą znakomitych solistów: Annę Wolfinger - sopran, Joannę Krasuską-Motulewicz - alt, Pawła Cichońskiego - tenora, Mateusza Stachurę - bas oraz Andrzeja Klepackiego - kantora.

Chóralną Pieśnią cherubinów Penderecki upamiętnił 60. urodziny Mścisława Roztropowicza, przyjaciela, którego postawa wobec totalitarnego systemu ZSRR zbliżyła do Mistrza (w proteście przeciwko szykanowaniu jego profesora, Dymitra Szostakowicza, w wieku 21 lat porzucił konserwatorium, wspierał Aleksandra Sołżenicyna, w końcu porzucił ojczyznę, z emigracji wspierając dysydentów). Nasz kompozytor poświęcił mu kilka utworów wiolonczelowych ("Per Slava", "Largo").

Penderecki sięgnął po jeden z najważniejszych tekstów prawosławnej liturgii, słowa starożytnej modlitwy z IV wieku, towarzyszącej otwarciu Carskich Wrót, symbolicznych bram Raju. Cherubikon akcentuje symboliczne znaczenie Wielkiego Wejścia jako uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Śpiewając Hymn, wierni mają odłożyć wszelką życia troskę, aby móc przyjąć Króla wszystkich - Jezusa Chrystusa, którego Ofiarą jest Święta Liturgia. Wierni mają wznieść się ponad ziemskie troski, aby móc dokonać Wielkiego Wejścia razem z Chrystusem do Jego Królestwa.

- Chór to inny instrument, głos ludzki ma swoje prawa i można pisać na niego tylko wtedy, kiedy się go dogłębnie pozna - powiedział Krzysztof Penderecki w jednym z wywiadów po polskim prawykonaniu Missa brevis. - Głos ludzki jest najtrudniejszym instrumentem.

Mistrz poznał jego największe sekrety, pierwsza część koncertu w wykonaniu Chóru OiFP, zakończona miniaturą "O gloriosa virginum", to uczta dla miłośników mistrzostwa zespołu prof. Violetty Bieleckiej.

W części drugiej usłyszymy Mszę c-moll W.A. Mozarta, gdzie wirtuozowskie fragmenty wokalne kontrastują z monumentalnymi partiami chóralnymi, dzięki którym utwór stawiany jest w jednym rzędzie z Requiem.

Koncert odbędzie się w środę (17.04) w sali przy ul. Podleśnej. Początek o godz. 19.00.

Wygraj zaproszenie: Konkurs

Zobacz też: Koncert z okazji 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39