Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Padła grupa dzików

2014.10.12 00:00
Szesnaście padłych dzików znaleziono w gminie Gródek w woj. podlaskim. Osiem z nich miało wirusa ASF. To osiemnasty przypadek tej choroby w Polsce, po raz pierwszy znaleziono grupę padłych dzików.
Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Padła grupa dzików
Fot: freeimages.com

Zwierzęta znaleziono niedaleko wsi Piłatowszczyzna w gminie Gródek w powiecie białostockim, ok. 15 km od granicy z Białorusią. U ośmiu z nich badania wykazały obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dziki znajdowały się na polu kukurydzy oraz w jego najbliższym otoczeniu (przylegających do pola zagajnikach). Wszystkie zostały zutylizowane pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 18. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Po raz pierwszy wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym tego roku. Dotychczas wszystkie przypadki wykrycia choroby miały miejsce w województwie podlaskim. Z powodu wystąpienie choroby Rosja i wiele innych krajów pozaunijnych wprowadziło zakaz importu polskiej wieprzowiny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1233 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39