Agenci z Białegostoku wygrali starcie z mafią paliwową

2020.12.09 15:23
Białostoccy agenci CBA namierzyli dwie osoby, które odgrywały rolę "słupów" i uczestniczyły w praniu brudnych pieniędzy na rzecz mafii paliwowej.
Agenci z Białegostoku wygrali starcie z mafią paliwową
Fot: pixabay.com

Funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku zatrzymali na terenie województwa kujawsko-pomorskiego dwie osoby, które jako "słupy" uczestniczyły w procederze prania pieniędzy. Jednocześnie przeszukano ich miejsca zamieszkania, a także inne wytypowane wcześniej lokalizacje.

- Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy przy użyciu rachunków bankowych spółek powiązanych z zatrzymanymi, realizując szereg operacji finansowych, "wyprano" blisko 85 mln zł, przy czym znaczna część środków została wytransferowana poza granice Polski. Środki finansowe, którym w wyniku tychże działań nadawano pozory legalności, pochodziły z procederu wprowadzania na teren kraju, a następnie fikcyjnego fakturowania towarów w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Postępowanie dotyczące działania tzw. mafii paliwowej na terytorium RP w latach 2013-2018 prowadzone jest przez kilka delegatur CBA – białostocką, katowicką, łódzką i wrocławską – pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Zarzuty w sprawie usłyszało już ponad 110 osób.

Śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe. Funkcjonariusze cały czas ustalają kolejne osoby biorące udział w tej grupie przestępczej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1024 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39