Agresywni cudzoziemcy rzucali kamieniami w pograniczników

2023.05.15 10:10
256 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. W trakcie weekendu pogranicznicy zatrzymali 4 pomocników.
Agresywni cudzoziemcy rzucali kamieniami w pograniczników
Fot: SG

Im cieplej się robi, tym determinacja cudzoziemców do nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy zwiększa się i nie jest podyktowana chęcią uzyskania ochrony w Polsce, ale możliwym szybkim przedostaniem się przez nasz kraj do Europy Zachodniej. Minionej doby (14.05) do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 88 osób, m.in. obywateli Indii, Pakistanu, Kuby, Etiopii. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki Straży Granicznej w Białowieży zatrzymano kuriera. Gruzin przewoził 4 Afgańczyków.

W sobotę (13.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 83 osoby, m.in. obywatele Erytrei, Kuby, Algierii i Somalii. 14 cudzoziemców na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki Straży Granicznej w Mielniku, grupa cudzoziemców widząc patrole polskie zirytowała się, że nie może nielegalnie przekroczyć granicy, więc osoby te zaczęły rzucać w polskie służby kamieniami.

W piątek (12.05) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 85 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywateli Indii i Somalii. Tego dnia, 3 obywateli Libii przeprawiło się przez rzekę graniczną Przewłoka, na odcinku pod odpowiedzialnością Placówki SG w Białowieży. Za pomocnictwo zatrzymano 3 kurierów. Nieopodal Mielnika zatrzymano obywatela Tadżykistanu, który przewoził 5 Afgańczyków. Z kolei na odcinku pod ochroną pograniczników z Białowieży, zatrzymano Ukraińca, który przyjechał po odbiór nielegalnych migrantów. Do podobnej sytuacji doszło również w pobliżu Narewki, gdzie Białorusin przyjechał odebrać cudzoziemców.

- Coraz częściej obserwujemy agresywne zachowania cudzoziemców, którzy za wszelka cenę chcą osiągnąć swój cel, atakując polskie służby. W dalszym ciągu służby białoruskie pomagają cudzoziemcom w nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy, dostarczając im niezbędny sprzęt do forsowania zabezpieczeń granicznych - przekazała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (11.05):



W tym miesiącu było 1,2 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, a od początku roku aż 9,3 tys.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

947 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39