Akcja Lato. Mnóstwo propozycji wakacyjnych [WIDEO]

2019.07.01 11:02
Pokazy filmów, warsztaty czy spektakl są w programie Akcji Lato, którą organizuje Białostocki Ośrodek Kultury.
Akcja Lato. Mnóstwo propozycji wakacyjnych [WIDEO]
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury

Akcja Lato to organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury cykl imprez podczas pierwszych tygodni wakacji, przygotowywany z myślą o dzieciach i młodzieży, z różnych powodów nie mogących wyjechać na letni i zimowy wypoczynek.

Filmy

W programie są pokazy filmów. Obejrzeć można będzie m.in. animację "Robaczki z Zaginionej Dżungli" to zapierające dech w piersiach połączenie realistycznych ujęć przyrody z generowaną komputerowo animacją. Efekt pracy międzynarodowego zespołu grafików, kierowanych przez pomysłodawców serii - Thomasa Szabo i Hélene Giraud, urzeka pięknem, zaskakuje akcją oraz ogromną dawką humoru, które sprawiają, że przygody robaczków kochają widzowie w dosłownie każdym wieku.Kolejny tytuł to "Magiczny dywan". Hodżia mieszka w maleńkiej wiosce wraz ze swoją rodziną. Jednak chciałby zobaczyć wielki świat, którym jest dla niego miasto, gdzie mieszka sułtan. Pewnego razu dostaje szansę i od razu z niej korzysta. Stary El Faza powierza mu magiczny, latający dywan i misję odnalezienia swej zaginionej wnuczki. Hodżia wraz ze swą przyjaciółką Rają ruszają na spotkanie przygody.W programie jest też film "Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru". Nominowani do Oscarów twórcy hitów "Odlot" i "Wall-e" przedstawiają ekranizację kultowego komiksu o Asteriksie i Obeliksie, w zupełnie nowej, animowanej odsłonie. Doskonały humor, wspaniali bohaterowie, szczypta magii i rewelacyjna zabawa od pierwszej do ostatniej minuty. Oto film, który zadowoli gusta widzów w każdym wieku. Po pechowym upadku z drzewa, podczas zbiorów jemioły, druid Panoramiks postanawia przejść na emeryturę. Wcześniej musi jednak zadbać o bezpieczeństwo wioski i znaleźć dla siebie godnego następcę. W towarzystwie Asteriksa i Obeliksa wyrusza więc w świat, w poszukiwaniu młodego utalentowanego druida, któremu mógłby powierzyć tajemnicę magicznego wywaru. Tymczasem o problemach Galów dowiadują się ich najwięksi wrogowie. Dowodzeni przez Juliusza Cezara i kapłana Demoniksa, Rzymianie wymyślają intrygę, która pozwoli im zdobyć przepis na eliksir siły. Tak rozpoczyna się wielka, zaczarowana przygoda – prawdziwy kocioł śmiechu i zaskakujących zdarzeń!Warsztaty

BOK proponuje też wiele ciekawych warsztatów. Warsztaty "W świecie zwierząt" to możliwość poznania teatru lalkowego, wykonania własnej formy plastycznej oraz zrobienia pierwszych kroków w świecie animacji lalkami. W teatrze lalkowym drzemie ogromny potencjał, jeżeli chodzi o sposób na kreatywną zabawę, pierwsze zetknięcie ze sztuką i teatrem w ogóle. Po takich warsztatach młodzi uczestnicy mogą poczuć potrzebę pójścia do teatru, w tym do teatru lalkowego.

Podczas warsztatów powstaną krótkie etiudy na podstawie tekstów Jana Brzechwy o zwierzętach. Mają one potencjał nie tylko teatralny, ale również mogą zainspirować do rozmowy o zwierzętach, ich zachowaniach, prawach oraz ochronie.

Teatr lalek może pomóc w uwrażliwieniu dzieci na los zwierząt. Tak jak życie lalki jest zależne od animatora, tak życie zwierząt stało się zależne od woli lub niewoli człowieka.

Będą też warsztaty z produkcji naturalnych kosmetyków. Każdy uczestnik samodzielnie wykona dwuwarstwowe mydełko z bazy glicerynowej - wybierze zapachy, dodatki ziołowe i kolory. Oczywiście własnoręcznie wykonany kosmetyk każdy zabierze ze sobą do domu!

Dziś coraz świadomiej dokonujemy codziennych wyborów, szukamy alternatywy dla chemii znajdującej się nie tylko w jedzeniu. Warsztaty z produkcji naturalnych kosmetyków to pretekst do rozmowy o świadomości konsumenckiej, ochronie środowiska oraz lokalnej szacie roślinnej. W praktyczny sposób uczą, jak minimalizować użycie chemii w życiu codziennym oraz dają narzędzia, by można było to zrobić.

Inne wydarzenia

W programie są też inne wydarzenia. Warto wybrać się na prezentację podróżniczą i warsztaty dla Małych Odkrywców. Anna i Krzysztof Kobusowie zabiorą do Namibii. Dlaczego słoń ma trąbę, a antylopa długą szyję? Gdzie uchatki spędzają letnie wakacje? Kto mieszka na pustyni? Jak rozpalić ogień bez zapałek? Podczas pokazu uczestnicy przemierzą pustynię Namib, spotkamy słonie i oswojone gepardy, dowiemy się, jakie są strategie roślin na przetrwanie i jak radzi sobie lud Himba, który do mycia nie używa wody. Od Buszmenów nauczymy się przetrwania w buszu oraz dowiemy się, jak zrobić ozdoby ze skorupek strusich jaj i nasion. Odwiedzimy stolicę kraju Windhuk i przekonamy się, jak wygląda nowoczesne miasto.

Będzie też spektakl "Zupka z blaszanego kubka" Teatru Uszyty. Dwoje piratów Emma i Chudy Joe trafiają na bezludną wyspę. Ich okręt zatonął wraz z całą załogą. Próbują za wszelką cenę wydostać się z wyspy, ale nie jest to łatwe. Joe próbuje jakoś rozbawić Emmę. Ze znalezionych przedmiotów i różnego rodzaju rekwizytów tworzy teatrzyk, przedstawia morską wersję Czerwonego Kapturka, w której wilkiem jest Wilk Morski, a Kapturkiem – Czerwona Apaszka. Czy uda im się wydostać z wyspy? Jak zakończy się ich przygoda? Co odnajdą w znalezionej butelce?

To wybrane wydarzenia. Akcja potrwa do 28 sierpnia. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Program: Akcja Lato 2019

Można wygrać podwójne zaproszenia: Konkurs

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1810 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39