Akcja Siemianówka 2019 – każdy może wziąć udział

2019.07.29 11:24
Miłośnicy ptaków z całego kraju w sobotę (27.07) rozpoczęli Akcję Siemianówka 2019. Rokrocznie wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem ornitologów i nie tylko.
Akcja Siemianówka 2019 – każdy może wziąć udział
Fot: Akcja Siemianówka
Świstunka żółta

Ruszyła Akcja Siemianówka 2019

W sobotę (27.07) rozpoczęła się Akcja Siemianówka. Jest to znany w całym kraju obóz obrączkarski, organizowany na skraju Puszczy Białowieskiej. Organizatorzy wydarzenia zakładają, że jeśli warunki pogodowe będą sprzyjały to obrączkowanie ptaków potrwa do połowy października. Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

W ubiegłym sezonie ornitologom udało się nad Siemianówką zaobrączkować rekordową liczbę ptaków – aż 10 430. Warto podkreślić, że wśród nich znalazło się wiele bardzo rzadkich i pięknych okazów np. świstunki żółtawe, bekasiki, sóweczki czy pierwszą w historii Akcji Siemianówka kląskawkę. Najliczniej w sieci wpadały rudziki (ponad 1700), pierwiosnki (ponad 1500) oraz bogatki i czyże (ponad 1200).

Wiele osób bierze udział w Akcji Siemianówka od kilku lat. Doceniają przyrodnicze otoczenie i przede wszystkim bogactwo bytujących nad zalewem i migrujących ptaków. Jednym z najbardziej zaangażowanych w organizację tego wydarzenia wolontariuszy jest Samuel Sosnowsi - absolwent biologii, podróżnik i ornitolog:

- W tym roku poziom wody jest niski, co na pewno ułatwi chwytanie ptaków wodno-błotnych, czyli siewek, kaczek i tym podobnych. Jednak rekord ponad 10 tys. okazów z zeszłego sezonu ciężko będzie pobić, choć rzecz jasna będziemy się starać – mówi.

Udział może wciąć każdy

Kto może wziąć udział w Akcji Siemianówka i przeżyć niezwykłą przygodę z ptakami? Tak naprawdę każdy, bowiem organizatorzy wydarzenia rokrocznie zapraszają do pomocy wszystkich miłośników skrzydlatych przyjaciół. O ile obrączkowaniem ptaków mogą się zajmować tylko licencjonowani obrączkarze, o tyle w inne obozowe prace, takie jak wyjmowanie złapanych okazów z sieci, mogą włączyć się także ornitologiczni amatorzy.

- W tym roku dojazd do naszego obozu jest ułatwiony, bo Polregio uruchomiło w okresie wakacyjnym weekendowe połączenia kolejowe na trasie Hajnówka – Siemianówka – zachęca Samuel Sosnowski.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku to właśnie nad Siemianóką będzie miała miejsca praktyczna część ogólnopolskiego kursu obrączkarskiego organizowanego przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę Krajowej centrali obrączkowania ptaków.

- Ptaki to nie tylko jeden z ciekawszych elementów otaczającej nas przyrody. To grupa zwierząt jednocząca naukowców, przyrodników czy "niedzielnych podglądaczy przyrody", którzy w pogoni za najrzadszymi gatunkami potrafią przejechać nawet setki kilometrów. Miejscem idealnym do zapoznania się z tą grupą zwierząt są obozy obrączkowania ptaków, których - oprócz Akcji Siemianówka - mamy w kraju kilka. Część z nich jest zrzeszona w ramach Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP), która między innymi umożliwia nam wymianę zebranych danych oraz realizację wspólnych projektów. Uniwersytet w Białymstoku, jako inicjator i współorganizator Akcji Siemianówka, jest jednym z jej członków założycieli – przypomina dr Krzysztof Deoniziak, opiekun sekcji ornitologicznej Koła Naukowego Biologów UwB.

Akcja Siemianówka organizowana jest od 2002 r. i cieszy się coraz większą popularnością w całej Polsce. Obecnie jest to jeden z największych obozów obrączkarskich w kraju i jedyny w północno–wschodniej części kraju.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1105 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39