Akcja solidarności z Białorusią. Kwiaty i znicze pod konsulatem w Białymstoku

2020.08.12 20:28
Ponad 200 osób zebrało się przed białostockim Konsulatem Białorusi, by zamanifestować swą solidarność z walczącymi o demokrację Białorusinami.
Akcja solidarności z Białorusią. Kwiaty i znicze pod konsulatem w Białymstoku
Fot: AD

Spotkania na ulicy Elektrycznej mają miejsce od niedzielnego wieczora, kiedy wybory prezydenckie miał wygrać Alaksandr Łukaszenka. Białorusini w to nie wierzą. Zwyciężczynią ma być Swiatłana Cichanouska. Od kilku dni ludzie wychodzą na ulice miast, a w wielu miejscach świata odbywają się akcje solidarności. Pokojowe manifestacje pacyfikuje białoruska milicja i OMON (białoruski odpowiednik ZOMO). Codziennie zatrzymywane są kolejne osoby, są ranni. Doniesienia medialne mówią też o ofierze śmiertelnej.

W Białymstoku pojawiają się na nich Białorusini wywodzący się z Podlasia oraz ci, którzy przyjechali tu na studia czy do pracy. Przynoszą kwiaty, stawiają znicze. W środę (12.08) "Akcja solidarności z ludnością Białorusi i żałoba po zabitych w pokojowych protestach" zgromadziła ponad 200 osób. Część przyniosła historyczne, biało-czerwono-białe flagi Białorusi, inni mieli kwiaty w tych kolorach.

Pierwsze protesty były spontaniczne. Od środy odbywają się legalnie. Potrwają tak długo, aż na Białorusi zajdą zmiany.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

985 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39