"Alchemie", czyli 14. Julliet EM Festival rusza w niedzielę!

2022.07.19 15:20
Białystok ponownie stanie się stolicą muzyki dawnej. A to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej - Julliet EM Festival. W tym roku myślą przewodnią są "Alchemie".
"Alchemie", czyli 14. Julliet EM Festival rusza w niedzielę!
Fot: Materiały prasowe

Julliet EM Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej) jest pierwszym w Polsce północno-wschodniej awangardowym festiwalem muzyki dawnej – od 13 lat wpisuje się w mapę elitarnych letnich imprez muzycznych w Białymstoku.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do postaci donatorki Galerii im. Sleńdzińskich – ostatniej z rodu wileńskich artystów plastyków, jednej z prekursorek gry na kopiach klawesynów historycznych w Polsce, klawesynistki i pedagoga.

Julliet EM Festival, pozostając wierny stylistyce Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego, poszukuje nowych form prezentacji muzyki dawnej. W 12. i 13. edycji Festiwalu były to stylizacje na dziennikarstwo radiowe (słuchowisko muzyczne, audycja, transmisja koncertu, dokument, wywiad z artystą), transmitowane na platformach podcastowych i kanale YouTube.

Myśl przewodnia tegorocznej edycji nawiązuje do koncepcji postrzegania alchemii jako złożonego fenomenu kulturowego, przekazującego mitologiczne toposy. W 14. edycji będzie można spojrzeć na arcydzieła muzyki dawnej przez pryzmat mitu "wiedzy hermetycznej". Mistrzostwo muzyczne – podobnie jak w sztuce alchemicznej – to połączenie rzemiosła z filozoficzną refleksją, eksperymentu z poszukiwaniem ram metodologicznych. Artysta specjalizujący się w Wykonawstwie Historycznym – jak alchemik – posługuje się skomplikowanymi symbolami graficznymi, które są zarówno narzędziem mnemotechnicznym w procesie przygotowania dzieła muzycznego, jak i kodem do przekazania treści alegorycznych i uniwersalnych.

Dyrektorem artystycznym Julliet EM Festivalu i pomysłodawcą jego koncepcji jest Anna Urszula Kucharska – wybitna klawesynistka, doktor sztuki muzycznej, pedagog, lingwistka, autorka scenariuszy spektakli i eksperymentalnych audycji z muzyką dawną.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę (24.07) koncertem "Z bachowskiego Clavier Übung IV". Całe wydarzenie potrwa do 31 lipca.

Poznaj program Festiwalu.

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

893 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39