Ambasador Rumunii po raz 1. odwiedził Podlasie

2022.01.25 15:04
We wtorek (25.01) z wojewodą podlaskim oraz wicemarszałkiem województwa spotkał się ambasador Rumunii - Theodor Cosmin Onisii. Była to pierwsza wizyta dyplomaty w województwie podlaskim.
Ambasador Rumunii po raz 1. odwiedził Podlasie
Fot: PUW
Theodor Cosmin Onisii został ambasadorem Rumunii w Polsce we wrześniu 2021 r.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim uczestnicy dyskutowali m.in. o obecnej sytuacji na granicy zewnętrznej UE oraz kwestiach związanych ze współpracą podlaskich uczelni z partnerami z Rumunii. Poruszyli także temat realizacji szlaku transportowego "Via Carpatia" łączącego województwo podlaskie z Rumunią oraz inicjatywy Trójmorza dotyczącej rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.

Przedmiotem rozmowy była także możliwość nawiązania współpracy pomiędzy gminami województwa podlaskiego i jednostkami podziału administracyjnego Rumunii (okręgami).

Podobne tematy poruszył wicemarszałek Marek Olbryś, który spotkał się z Theodorem Cosminem Onisii w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

- Takie spotkania służą zacieśnianiu kontaktów pomiędzy naszymi krajami, które w ramach Trójmorza realizują wiele bardzo ważnych i cennych inicjatyw dla rozwoju naszych krajów – zaznaczył Marek Olbryś.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna (ang. TSI – The Three Seas Initiative), która służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym). Powołana została jako forum współpracy 12 państw: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Via Carpatia to właśnie jeden z projektów realizowanym obecnie w ramach inicjatywy Trójmorza. Trasa połączy polskie i litewskie porty nadbałtyckie z portami Morza Czarnego, Egejskiego i Adriatyku oraz leżącymi wewnątrz tego obszaru centrami dystrybucyjno-logistycznymi.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39