Analizy nic nie wniosły. Kamienice przy Piłsudskiego znów na sprzedaż

2018.05.18 09:40
Miasto znów sprzedaje kamienice przy Piłsudskiego 20. Może to być ostatnia szansa na uratowanie zabytku, który niszczeje coraz bardziej.
Analizy nic nie wniosły. Kamienice przy Piłsudskiego znów na sprzedaż
Fot: MN
Kamienica przy ul. Piłsudskiego 20/1 rozsypuje się czekając na nabywcę, a właściwie wybawcę

Ponad rok temu pisaliśmy o tym, że kamienice przy Piłsudskiego, konkretnie pod adresem 20/1 i 20/2 nie mają co liczyć na remont. Z magistratu dowiedzieliśmy się wówczas, że analizowane są możliwości, co dalej.

- Po pracach analitycznych możliwe będzie podjęcie kolejnych czynności, dzięki którym nieruchomości zostaną wykorzystane w sposób optymalny. Niezbędne będzie także wykonanie aktualnego operatu szacunkowego określającego wartość tych nieruchomości – mówiła nam wówczas Kamila Busłowska, z departamentu komunikacji społecznej.

Z analiz chyba nic nowego nie wynikło, ponieważ po raz kolejny zabytkowe kamienice zostały wystawione na sprzedaż. Mimo że poprzednie przetargi nie wyłoniły choćby jednego chętnego.

Oba budynki stykające się ze sobą jedną ze ścian to zabytki. Jeden z nich został wybudowany jeszcze przed I wojną światową – w 1909 roku (Piłsudskiego 20/1), drugi natomiast 20 lat później. Na ścianie szczytowej starszej znajduje się charakterystyczne malowidło "Plony wiejskie" oraz sgraffito w kształcie ornamentu geometrycznego. Oba budynki objęte są ochroną konserwatorską.

Niestety, już od dłuższego czasu na nieruchomości widać informację, że grozi zawaleniem. O ile jeszcze młodszy z budynków wydaje się jakoś trzymać, to starszy może już długo nie wytrzymać.

Cena wywoławcza ten nieruchomości to 1,54 mln zł. Termin przetargu ustalono na 18 lipca.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1335 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39