Asia Live! Performance wietnamskich artystów do zobaczenia w Białymstoku

2018.06.13 08:19
W Galerii Arsenał i ogrodach Branickich będzie zaprezentowany performance Asia Live!
Asia Live! Performance wietnamskich artystów do zobaczenia w Białymstoku
Fot: Galeria Arsenał

Grupa Phu Luc (Appendix) w składzie: Vu Duc Toan, Nguyen Huy An, Ngo Thanh Bac, Nguyen Van Song, Hoang Minh Đuc oraz Nguyen Phuong Linh i Tran Luong już w czwartek (14.06) zaprezentuje performance "Asia Live!".

Ekipa Wietnamczyków, którzy przyjadą do Białegostoku ma swoją ciekawą historię. W 1983 r. Tran Luong ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych i założył wraz z innymi artystami Gang of Five. Przez kilka lat organizowali wystawy w Hanoi, Ho Chi Minh City (dawniej Sajgon), Londynie i Hong Kongu. Później Tran współuczestniczył w stworzeniu Nha San Studio, głównej przestrzeni dla sztuki alternatywnej w Hanoi, był również współzałożycielem Centrum Sztuki Współczesnej Hanoi. Odszedł stamtąd w 2003 roku, a jego rezygnacja była protestem przeciwko korupcji rządu dotyczącej administrowania finansami w sztuce. Dwa lata przed tym wydarzeniem Tran zaprosił 10 artystów do współpracy przy Projekcie Mao Khe Art.

Artysta organizował też wspólny, terenowy projekt sztuki site-specific i sztuki performance o nazwie "Na Brzegach Czerwonej Rzeki", przedstawiając prace w najbardziej zubożałym obszarze Hanoi. To właśnie tam w powstał w 2010 roku pomysł stworzenia grupy Phu Luc (Appendix), która obecnie jest najbardziej ekscytującą grupą performance w Wietnamie.

Artyści tworzą refleksyjne, bardzo dokładne i precyzyjne sceny. Rekwizyty są przez nich stosowane w minimalnym stopniu. Zdarza się, że kilkugodzinne widowisko skupia się na z powtarzających się w medytacyjnym rytmie prostych czynności. Phu Luc skupia się na tym, by pokazać światu zmieniające się społeczeństwo w zwolnionym tempie. Ich performance pozwala widzom wyciszyć się, skupić oraz pobudza ich do refleksji nad tradycyjnymi wartościami.

Widowisko można będzie zobaczyć w czwartek (13.06) Galerii Arsenał a w piątek (14.06) w ogrodach przy Pałacu Branickich. Wstęp jest darmowy.

Zobacz też: Asia Live! Wietnam

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1114 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39