Atrapa bomby, wizyta dyrektora Frontexu i prawie 600 prób przekroczenia granicy

2021.10.05 11:51
Minionej doby zatrzymano 35 imigrantów na polsko-białoruskiej granicy. W poniedziałek (4.10) pogranicznicy znaleźli atrapę bomby. Ponadto na granicy pojawił się wiceminister Bartosz Grodecki oraz Fabrice Leggeri - dyrektor wykonawczy Agencji Frontex.
Atrapa bomby, wizyta dyrektora Frontexu i prawie 600 prób przekroczenia granicy
Fot: Straż Graniczna

Przerzut imigrantów na pontonach i atrapa bomby

- Po raz kolejny w ostatnich dniach liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski to ponad pół tysiąca. Wczoraj (4.10) funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali aż 590 takich prób - informują we wtorek (5.10) pogranicznicy.

Zatrzymano 35 nielegalnych imigrantów: 34 obywateli Iraku i obywatela Konga. Pozostałym próbom zapobieżono.

Ponadto służby patrolujące granicę na rzece Bug ujawniły próbę przerzutu nielegalnych imigrantów na pontonach. Po przybyciu patroli wycofano się z tego zamiaru. Na brzegu pozostały liny, które miały być wykorzystane przy przeprawie imigrantów na polską stronę.

Również minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 6 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski: 2 obywateli Rumunii, obywatela Libii, obywatela Holandii, obywatela Ukrainy i obywatela Polski z województwa pomorskiego. Od początku tego miesiąca zatrzymano już 26 takich osób.

W poniedziałek (4.10) w miejscowości Nowy Dwór (powiat sokólski) pogranicznicy znaleźli atrapę bomby: "Kolejne prowokacje ze strony białoruskich służb białoruskich. Dziś (4.10) rano na granicy znaleziono atrapę bomby. Wystające kable, zegarek z powtarzającym się alarmem dźwiękowym miały wskazywać, że jest to ładunek wybuchowy. Tym razem na szczęście to tylko atrapa" - informuje Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Wizyta dyrektora Frontexu

Wiceminister Bartosz Grodecki oraz Fabrice Leggeri dyrektor wykonawczy Agencji Frontex przebywali 4 października z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. W wizycie wziął również udział gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec – zastępca komendanta głównego Straży Granicznej. Wizyta miała na celu przedstawienie trudnej sytuacji na tym odcinku granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

- Sytuacja ta jest wynikiem działań hybrydowych reżimu białoruskiego i wymaga nadzwyczajnych środków w zakresie wzmocnienia ochrony granic oraz zapewnienia bezpieczeństwa strefy Schengen - informuje resort spraw wewnętrznych.

Bartosz Grodecki przekazał podczas wizyty informacje na temat obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podejmowanych przez polski rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa granicy. Z kolei Fabrice Leggeri dyrektor wykonawczy Agencji Frontex zapoznał się z działaniami Straży Granicznej.

- Podziękował również Polsce za współpracę z Agencją Frontex od początku kryzysu oraz bieżącą wymianę informacji i dostarczanie Agencji danych na temat sytuacji na polskim odcinku granicy zewnętrznej UE. Polska aktywnie pomagała także innym krajom znajdującym się pod presją migracyjną. Między innymi udostępniła niezbędny sprzęt i funkcjonariuszy na potrzeby operacji Frontexu na Litwie - przekazuje MSWiA.

Frontex to niezależna agencja Unii Europejskiej, której celem jest pomoc państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach Schengen, w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1122 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39