Autobus nr 12 nie wróci na dawną trasę

2023.01.17 08:00
Linia autobusowa nr 12 przed budową kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Dolistowskiej zatrzymywała się na przystanku koło sklepu spożywczego i parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Po zakończeniu remontu nie wróci jednak na dawną trasę.
Autobus nr 12 nie wróci na dawną trasę
Fot: Malwina Witkowska

Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Białystok Henryk Dębowski złożył na ręce prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego interpelację. Dotyczyła ona przywrócenia dawnej trasy linii autobusu nr 12 na osiedlu Pieczurki.

Autobus ten przed budową kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Dolistowskiej zatrzymywał się na przystanku koło sklepu spożywczego i parafii Ewangelicko-Augsburskiej - dawnej pętli autobusowej.

"Mieszkańcy byli przyzwyczajeni do tej lokalizacji i proszą mnie jako radnego o interwencję w tej sprawie" - napisał radny w swojej interpelacji.

W imieniu prezydenta miasta odpowiedział mu sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

"Przed przebudową kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Dolistowskiej, tylko część kursów linii 12 kończyło swój bieg na pętli przy sklepie spożywczym. Pozostałe kursy były realizowane, tak jak obecnie, do przystanku położonego przy ul. Pieczurki obok boiska" - przypomniał sekretarz.

Jak dodał, po zakończeniu przebudowy kanalizacji, w oparciu o zebrane informacje i sygnały pasażerów, zadecydowano o pozostawieniu wszystkich kursów linii nr 12 na dłuższej trasie.

"Wyjaśniam, iż autobusy linii 12 jadące w kierunku centrum w dalszym ciągu zatrzymują się na ul. Włościańskiej z drugiej strony sklepu, a przystanek ten jest oddalony o niecałe 70 metrów od przystanku na pętli. Ponadto pętla jest obsługiwana przez autobusy linii 6 i 28, zapewniające dojazd do i z centrum miasta" - czytamy w treści odpowiedzi.

W oparciu o dane z systemu zliczania pasażerów stwierdzono, iż na linii nr 12 w listopadzie 2022 r. z przystanku przy ul. Pieczurki przy boisku skorzystało aż 1300 osób, podczas gdy z przystanku na ul. Włościańskiej przy sklepie skorzystało 1000 osób.

"Przywrócenie trasy linii 12 do pętli przy sklepie spożywczym spowoduje zatem istotne pogorszenie dostępności komunikacyjnej dla mieszkańców ul. Włościańskiej i ulic przyległych, a także utrudni dojazd do kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca przy ul. św. Józefa" - przekazał Krzysztof Karpieszuk.

Dotychczas do Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej wpłynęło tylko jedno zażalenie od mieszkańca ul. Rolnej z powodu wydłużenia drogi dojścia na przystanek. W związku z tym, miasto nie widzi uzasadnienia dla skrócenia trasy części kursów linii 12 do pętli nawrotowej przy ul. Dolistowskiej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1011 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39