Automobilklub Podlaski świętował 60-lecie. Plany na przyszłość są ambitne [ZDJĘCIA]

2021.09.19 11:08
W tym roku od powstania Automobilklubu Podlaskiego mija 60 lat. Stowarzyszenie to przez całą historię swojego istnienia zorganizowało mnóstwo rajdów. W tej chwili sztandarowymi imprezami klubu są Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku i Rajd Podlaski.
Automobilklub Podlaski świętował 60-lecie. Plany na przyszłość są ambitne [ZDJĘCIA]
Fot: Maciej Safaryn

Lista z uznanymi nazwiskami jest bogata

Automobilklub Podlaski przez 60 lat istnienia wypracował sobie bardzo mocną i ważną pozycję na polskiej mapie motorsportu. Mający swą siedzibą w stolicy województwa klub przykładał rękę m.in. do organizacji wydarzeń z cyklu RSMP, a w latach 60. był odpowiedzialny choćby za stworzenie w Białymstoku Punktu Kontroli Przejazdu 36. Rajdu Monte Carlo oraz Punktu Kontroli Czasu 37. Rajdu Monte Carlo.

- Przez te 60 lat organizowaliśmy rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a nasi zawodnicy sięgali po tytuły mistrza Polski w rajdach samochodowych i wicemistrza w zawodach kartingowych. Szczególnie ważne jest, aby wyróżnić członka naszego klubu mającego oficjalny tytuł Legendy Dakaru. Mowa tu o Jarosławie Kazberuku - wylicza największe sukcesy Piotr Bagniuk, wiceprezes Automobilklubu Podlaskiego.

Należy też jednak wspomnieć o innych przedstawicielach białostockiej ekipy. Z powodzeniem w rajdach ogólnopolskich startowali m.in.: Jerzy Poznański, Czesław Zadygowicz, Tadeusz Wieczeryński, Marek Sztromajer, Marian Woszczyna, Krzysztof Budryk, Bohdan Hapoń, Tadeusz Ignatowski czy Jarosław Krzemiński. Nieco później - czyli w latach 90. - godnie barwy klubu reprezentowali z kolei m.in.: Artur Radecki, Adam Rutkiewicz, Wojciech Czepiel, Bogumił Klimiuk, Adam Charyło, Łukasz Cybulko, Maciej Smoleński, Kamil Wokitajtis, Adam Miron oraz Patryk Hapoń.

Rajd Podlaski z szansą na włączenie do prestiżowego cyklu

Siedziba Automobilklubu Podlaskiego już od bardzo dawna mieści się przy ul. Branickiego, aczkolwiek nie zawsze osoby związane z białostockim klubem urzędowały właśnie w tym miejscu.

- Powstanie klubu datuje się na 19 marca 1961 r., kiedy to grupa 15 entuzjastów zapoczątkowała jego istnienie. Początkowo siedziba mieściła się przy ul. Dąbrowskiego, ale po kilku latach klub otrzymał od Urzędu Miejskiego grzęzawisko przy ul. Lenina, obecna ul. Branickiego, na którym kilka lat później powstał nowoczesny jak na tamte czasy kompleks budynków, w tym warsztatowych - opisuje początki Piotr Bagniuk.

Automobilklub Podlaski odpowiedzialny jest za tworzenie licznych imprez sportowych, ale na tym działalność stowarzyszenia się nie kończy.

- Organizujemy imprezy samochodowe dla kierowców amatorów oraz rajdy samochodowe. Te pierwsze to popularny cykl Samochodowych Mistrzostw Białegostoku, który na każdej rundzie gromadzi kilkadziesiąt załóg, a te drugie to głównie nasz flagowy Rajd Podlaski aspirujący do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku mieliśmy 81 załóg głównie z Polski, ale i Litwy, Norwegii czy też Łotwy. Organizujemy spotkania w szkołach, przedszkolach w ramach popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poza działalnością statutową mamy też działalność gospodarczą, a więc Stację Kontroli Pojazdów, Stację Obsługi Samochodów, prowadzimy również targowisko "Giełda Samochodowa" - wyjaśnia rolę Automobilklubu Podlaskiego Piotr Bagniuk.

Takiego wydarzenia nie sposób nie świętować

W związku z jubileuszem 60-lecia istnienia klubu w sobotę (17.09) zorganizowana została z tej okazji specjalna uroczystość. Zjawiło się na niej wiele ważnych osobistości, nie brakowało też nagród i podziekowań.

- Na części oficjalnej zaprezentowaliśmy film z osobami, które miały i mają silny związek z klubem. Pracowały w nim przez wiele lat, reprezentowały jego barwy w zawodach sportowych, rozwijały sekcje kartingowe czy rajdowe. Część działaczy otrzymała Odznaki Honorowe Polskiego Związku Motorowego, Przekazaliśmy też okolicznościowe statuetki w ramach podziękowania za wieloletnią owocną współpracę władzom samorządowym, firmom i instytucjom, a następnie, już na części bankietowej, powspominaliśmy wiele historii z naszej działalności - mówi wiceprezes Automobilklubu Podlaskiego.

Warto dodać, że władze białostockiego klubu nie zamierzają spocząć na laurach i chcą, by kolejne lata również były udane.

- Jako klub sportowy chcemy dołożyć wszelkich starań, abyśmy w przyszłym roku, po ponad 50 latach przerwy, znów zostali organizatorem rundy RSMP, a część gospodarczą chcemy organizować jak prężnie działającą firmę, która zapewni finansowanie naszej działalności statutowej - informuje o planach na przyszłość Bagniuk.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
780 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39