BCO z najnowocześniejszą stacją planowania leczenia

2020.01.15 14:32
Białostockie Centrum Onkologii znalazło się wśród 20 szpitali w Polsce, które otrzymały dofinansowanie Ministra Zdrowia na "Doposażenie zakładów radioterapii – zakup stacji planowania leczenia".
BCO z najnowocześniejszą stacją planowania leczenia
Fot: materiały prasowe

Nowa stacja planowania leczenia radioterapią

BCO ma nową stację planowania leczenia radioterapią. Wartość zakupionego sprzętu to blisko 490 tys. zł, z czego nieco ponad 400 tys. zł to kwota dofinansowania Ministerstwa Zdrowia. Pozostałe środki – prawie 88 tys. zł - są wsparciem Zarządu Województwa Podlaskiego.

- To bardzo dobra inwestycja, której gratuluję dyrekcji Białostockiego Centrum Onkologii. Inwestycja, która usprawni leczenie pacjentów onkologicznych, podniesie jakość tego leczenia, ale też pomoże kadrze medycznej w tym, żeby faktycznie z tą chorobą walczyć jeszcze sprawniej – podkreślił podczas środowej konferencji prasowej Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego i dodał: - Pilotaż onkologiczny, zakup stacji planowania leczenia – to nasze wspólne drobne kroki w kierunku utworzenia podlaskiego Breast Cancer Unitu.

BCO posiada aktualnie 7 stacji planowania leczenia wiązkami zewnętrznymi, w tym jeden system ma już ponad 7 lat. Rocznie jest tu wykonywanych około 2 tys. planów leczenia. Dodatkowa stacja znacznie usprawni pracę lekarzy akceptujących plany i przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania pacjentów na leczenie.

Postęp w medycynie to ciągłe aktualizacje systemów

- Silny i prężny ośrodek białostocki to jedyny szpital w województwie, który leczy pacjentów radioterapią – zaznacza Magdalena Borkowska, dyrektor BCO i podkreśla: - Rozwój technologii to przede wszystkim rozwój programów/systemów komputerowych. Nie można opierać się tylko na starych programach, bo postęp w medycynie jest tak wielki, że musimy aktualizować, zakupywać ciągle nowe systemy, które zapewniają dokładność, szybkość obliczeń, co jest niezwykle ważne przy rosnącej liczbie chorych na nowotwór.

Stacja planowania leczenia to komputerowy program służący do przygotowania indywidualnie danemu pacjentowi rozkładu dawki promieniowania jonizującego w obszarze klinicznym objętym procesem nowotworowym z uwzględnieniem, oprócz rodzaju promieniowania i jego energii, także kształtu (obrysu) pacjenta w tym obszarze oraz gęstości tkanek i narządów.

- System planowania leczenia ma takie narzędzie, które pozwala na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy plan jest dobry, a potem jeszcze lekarz na każdym skanie obserwuje, czy izodoza, którą chciał objąć napromieniany obszar, pokrywa dobrze ten obszar, oszczędzając jednocześnie narządy krytyczne (narządy położone obok) – mówi mgr Maria Kisielewska-Birycka, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej BCO.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

982 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39