Beach Pro Tour Futures Białystok 2022 ze świetnymi wynikami Polek i Polaków

2022.06.27 09:28
Przez cztery dni Dojlidy żyły emocjonującym wydarzeniem sportowym. Po raz pierwszy zorganizowano tu światowe rozgrywki w siatkówce plażowej - Beach Pro Tour Futures Białystok 2022.
Fot: Materiały prasowe

Od czwartku do niedzieli (23-26.06) w Ośrodku Sportów Wodnych "Dojlidy" trwał historyczny, pierwszy światowy turniej siatkówki plażowej Beach Pro Tour Futures. Był to pierwszy turniej tej rangi nie tylko w Białymstoku, ale w Polsce.

Na dwóch boiskach rywalizowało ponad 20 duetów siatkarskich niemal z całego świata, w tym aż dziewięć drużyn z Polski. Po czwartkowych dość wyrównanych eliminacjach rozpoczął się turniej główny, który trwał do niedzielnego popołudnia. Po piątkowych i sobotnich (24-25 czerwca) meczach poznaliśmy zespoły męskie i żeńskie, które weszły do półfinałów i meczów o medale.

Niedzielne zmagania dostarczyły mnóstwo emocji. Jako pierwsze rywalizację rozpoczęły siatkarki. W pierwszym półfinale Polki Jagoda Gruszczyńska oraz Aleksandra Wachowicz przegrały z Ukrainkami 0:2 (11:21, 23:25 w setach).

W drugim półfinale, w starciu amerykańsko-amerykańskim zwyciężyła para Kraft/Stockman, która zdecydowanie wygrała 2:0 z Bauer/Horton (21:14, 21:16 w setach).

W zaciętym meczu o III miejsce polski duet Gruszczyńska/Wachowicz pewnie zwyciężył nad Amerykankami Bauer/Horton, co dało im brązowe medale na podium. Polki wygrały 2:0 z wynikami 23:21, 21:17.

Najwięcej emocji przyniósł finał kobiet. Duet Amerykanek Kraft/Stockman pierwszy set wygrał pewnie. W drugiej części para Khmil/Lazarenko z Ukrainy zafundowała przeciwniczkom emocjonującą grę na przewagi. Po długiej serii wymian ostatecznie zwyciężyły Ukrainki, które triumfowały rekordowym w turnieju wynikiem 36:34. Doprowadziły do tie-breaka, ale w ostatnim secie musiały uznać wyższość Amerykanek, które doprowadziły do wyniku 11:15.

W rywalizacji mężczyzn pierwszy półfinał należał do Polaków Jakuba Szałankiewicza oraz Mateusza Florczyka. Pewnie pokonali Litwinów Stankevicius/Knasas 2:0 w setach 16:21, 12:21.

W drugim półfinale między Litwinami Juchnevic/Vasiljev oraz Ukraińcami Popov/Reznik walka była zacięta. Dwa pierwsze sety zakończyły się wynikami 21:16, 15:21. Drugiego finalistę musiał wyłonić tie-break. W nim minimalnie lepsi byli zawodnicy z Ukrainy, którzy wygrali 13:15.

W meczu o III miejsce spotkały się dwie pary Litwinów. Rywalizację zdominował duet Juchnevic/Vasiljev, który pewnie pokonał rodaków Stankeviciusa/Knasasa 2:0. Ukończyli turniej z brązowymi medalami.

Zwieńczeniem zawodów był wielki finał siatkarzy. Polacy Jakub Szałankiewicz oraz Mateusz Florczyk od początku rywalizacji nie dali przeciwnikom z Ukrainy Popov/Reznik żadnych szans. Wygrali zdecydowanie 2:0 w setach 13:21, 18:21.

Ostatecznie na podium Beach Pro Tour Futures Białystok 2022 stanęły dwie polskie pary: z brązowymi medalami Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, a ze złotymi Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk. Dzięki tym drugim na Dojlidach wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Hymn Polski odśpiewano przy pełnych kibiców trybunach.