Będą zmiany w rozkładzie jazdy BKM

2022.09.04 14:44
Linia nr 100 będzie miała więcej kursów, a ponadto od 5 września zostanie przywrócona stała trasa linii nr 28.
Będą zmiany w rozkładzie jazdy BKM
Fot: Malwina Witkowska

Wakacje się skończyły, w związku z czym od 1 września autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej (BKM) jeżdżą częściej. Zmiany dotyczyły linii: 2, 4, 5, 8, 11, 12, 15, 16, 18, 19, 21, 24, 26, 29, 111 i 202.

Jednak od poniedziałku (5.09) więcej kursów będzie miała także linia nr 100 podróżująca do i z Wasilkowa.

- Nie jest prawdą, jakoby zmiany rozkładów były "wynikiem decyzji burmistrza". Zmiany w sezonie letnim były wprowadzane co roku, decyzją władz BKM, która obsługuje linię 100. O zakresie wprowadzonych zmian dowiedziałem się już po ich wprowadzeniu, gdyż odbyło się to bez konsultacji z gminą Wasilków - poinformował w mediach społecznościowych Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.

Sezon letni charakteryzuje się mniejszą liczbą pasażerów, ponieważ dzieci i młodzież nie dojeżdżają do szkół, studenci na uczelnie, a ponadto jest to sezon urlopowy, w którym pracownicy często przebywają na urlopie wypoczynkowym. Dlatego mniejsza liczba pasażerów powoduje zmniejszenie liczby kursów wszystkich autobusów BKM w lipcu oraz sierpniu.

- Dodatkowym problemem był brak kursu po godzinie 4.00 rano, o przywrócenie, którego wnioskowałem. Ze względów organizacyjnych do końca sierpnia, mimo podejmowanych przeze mnie i mój zespół działań, nie uzyskaliśmy zgody na takie rozwiązanie - przekazał burmistrz.

Jak wyjaśnił, w związku ze wzrastającymi kosztami świadczenia usług przez BKM, spółka szukając oszczędności podjęła decyzję o zredukowaniu liczby kursów. Dlatego będzie ich mniej o ok. 10% w obrębie wszystkich linii.

- To też jest jedna z konsekwencji tzw. nowego polskiego ładu i wprowadzonych zmian podatkowych, które mają kolosalne znaczenie w obszarze gospodarki. Żadna jednostka samorządu czy spółka nie jest samotną wyspą – a jej funkcjonowanie zależne jest od czynników makroekonomicznych. Jak szacuje Związek Miast Polskich owe zmiany spowodowały uszczuplenie budżetu miasta Białystok o 122 mln złotych rocznie, zaś jeśli chodzi o gminę Wasilków jest to kwota 6,7 mln złotych rocznie - zaznaczył włodarz gminy.

Jednak Łuckiewicz wypracował z zastępcą prezydenta Białegostoku Zbigniewem Nikitorowiczem kompromis, który będzie korzystny dla mieszkańców gminy Wasilków podróżujących autobusami BMK.

- Przywróconych zostanie 12 kursów, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Mimo trudnych okoliczności w toku partnerskiej, merytoryczne dyskusji jesteśmy w stanie osiągać porozumienie i za to dziękuję. Wiadomym jest, że w sprawach komunikacyjnych jesteśmy jako gmina istotnie zależni od dobrej woli władz miasta Białystok - tłumaczył Adrian Łuckiewicz.

Burmistrz poważnie rozważa rozbudowę komunikacji wewnątrzgminnej, która mogłaby stanowić alternatywę lub uzupełnienie BKM.

- Czy to wszystkie zmiany? Nie. Czekają nas jeszcze kolejne. Na ten moment czeka nas nowe rozliczenie wozokilometrów. Aby utrzymać kursy, będziemy musieli wprowadzić rozliczenie od ostatniego przystanku w obrębie miasta Białystok (Silikaty), a nie jak dotąd od przystanku na wysokości ogródków działkowych, co niestety wiąże się z dodatkowymi wydatkami budżetu gminy, szacowanymi na ponad 300 tys. zł rocznie. Czeka nas również zmiana stref taryfowych, mianowicie od 1 października ma zostać przesunięta granica między pierwszą, a drugą strefą biletową - dodał burmistrz Wasilkowa.

Poza zmianą rozkładu linii nr 100, w związku z zakończeniem prac remontowych w rejonie ulic Dolistowskiej i Włościańskiej w Białymstoku od dnia 5 września zostanie przywrócona stała trasa linii nr 28.

Sprawdź: Nowy rozkład jazdy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

825 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39