Będzie bardziej zielono i ekologicznie. Miasto obsadzi ekrany przy drogach

2018.10.08 16:40
Wzdłuż głównych ulic Białegostoku, przy ekranach dźwiękochłonnych jeszcze w tym roku mają zostać posadzone pnącza. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie tej usługi.
Będzie bardziej zielono i ekologicznie. Miasto obsadzi ekrany przy drogach
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Zielone ekrany to popularny w wielu miastach sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza oraz ochronę ptaków i owadów przed rozbijaniem się o tafle ekranów. Pnącza wspomagają dźwiękochłonne działanie ekranów oraz dekorują i maskują te duże pionowe płaszczyzny.

Teraz mają one powstać także w Białymstoku. Miasto szuka firmy, która kupi, dostarczy i posadzi 2 tys. pnączy z gatunku winobluszcz pięciolistkowy. Wybrane odmiany są odporne na trudne warunki panujące w obrębie pasów drogowych, takie jak zasolenie, duże wahania dobowe temperatur, okresowe przesuszenie gruntu i zapylenie powietrza.

Rośliny zostaną posadzone w pasie drogowym ul. gen. N. Sulika przy ekranach akustycznych w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej i w okolicy kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca. Pnącza pojawią się też w pasie drogowym ul. Ciołkowskiego, w okolicach skrzyżowania z ul. Mickiewicza.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Pnącza nie tylko maskują duże płaszczyzny ekranów, ale przede wszystkim oczyszczają powietrze i chronią przed hałasem, co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Firma, która wygra przetarg, posadzi pnącza jeszcze w tym roku. Ponadto przez dwa lata będzie zobowiązana zajmować się ich pielęgnacją.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39