Będzie można poznać ciekawą dyscyplinę sportową. Przed nami turniej WNK Cup II

2023.06.20 14:48
Szykuje się nie lada gratka dla wszystkich miłośników petanque. W niedzielę (25.06), w Parku Miejskim przy ul. Aleksandra Fredry, rozegrane zostaną bowiem zawody WNK Cup II z atrakcyjnymi nagrodami.
Będzie można poznać ciekawą dyscyplinę sportową. Przed nami turniej WNK Cup II
Fot: pixabay

Petanque to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Zmagania odbywają się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o określonych wymiarach (dla gry turniejowej jest to mininum 15x4 m). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka). W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika.

Jeżeli ktoś nie widział jeszcze na żywo, jak wygląda rywalizacja w petanque, to w niedzielę będzie okazja, by te braki nadrobić, gdyż tego dnia, w Parku Miejskim przy ul. Aleksandra Fredry, dojdzie do skutku WNK Cup II. Jest to turniej z pulą nagród o łącznej wysokości 2500 zł. Rywalizacja rozpocznie się o godz. 9.30, a dekoracja zwycięzców planowana jest ok. godz. 18.00.

- WNK Cup 2 to największe wydarzenie petanque w naszym regionie, które przyciąga zarówno doświadczonych zawodników, jak i miłośników tej wspaniałej dyscypliny sportowej. Naszym celem jest promowanie petanque oraz dostarczenie emocji i rozrywki zarówno zawodnikom, jak i publiczności - mówi Krystian Adamski z WNK Petanque Białystok.

Organizatorzy zapowiadają także szereg atrakcji dla najmłodszych oraz specjalną oprawę muzyczną, o którą zadba DJ. W harmonogramie są również konkursy i wspólne grillowanie, a ponadto pojawi się też możliwość spróbowania swoich sił w petanque, ponieważ jeden tor przeznaczony będzie do nauki gry pod okiem instruktora. Z omawianym sportem można zapoznać się także w sobotę (24.06), gdyż o godz. 16.00 przeprowadzony zostanie prolog.

Zapisy do zawodów prowadzone są drogą internetową.

Patronem medialnym wydarzenia jest BiałystokOnline.

Więcej informacji: Turniej Petanque WNK Cup 2

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1164 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39