Będzie nowa ścieżka edukacyjna. Wszystko dzięki segregacji śmieci

2022.09.09 15:01
Białystok po raz kolejny wziął udział w „Re!generacji”, czuli ogólnopolskim konkursie dotyczącym selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu i tym razem znalazł się na podium!
Będzie nowa ścieżka edukacyjna. Wszystko dzięki segregacji śmieci
Fot: UM Białystok

Miasto Białysto wzięło udział a konkursie „Re!generacja”. Jest to konkurs, który polega na gromadzeniu opakowań Tetra Pak. Białostoczanie zebrali w ciągu trzech kwartałów – od czwartego kwartału 2021 roku do drugiego kwartału 2022 roku - 124,6 ton opakowań po płynnej żywności. To w sumie 0,4 kg na jednego mieszkańca. Wynik ten udało się osiągnąć dzięki temu, że mieszkańcy miasta wyrzucają opakowania wielomateriałowe do żółtych pojemników przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne.

Białystok zajął trzecie miejsce na podium. Lepsze okazały się Kielce i Łódź. Nagrodą za trzecie miejsce jest ścieżka edukacyjna składająca się z pięciu tablic zamontowanych na drewnianych stelażach. Na tablicach znajdą się informacje dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu opakowań wielomateriałowych. Już we wrześniu można będzie zobaczyć taką ścieżkę w pobliżu siedziby spółki „Lech”.

Konkurs „Re!generacja” jest kampanią ogólnopolską, która ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej – szczególnie w zakresie odzysku i recyklingu wielomateriałowych opakowań. Zalicza się do nich m.in. kartony po mleku i napojach. Tworzywa z nich można później wykorzystać. Przykładowo PUHP Lech Sp. z o.o. przygotowuje się do uruchomienia jeszcze w tym roku instalacji do produkcji deski kompozytowej z opakowań wielomateriałowych. W wyniku przetwarzania tych odpadów powstanie bardzo wytrzymała deska kompozytowa, która będzie mogła być wykorzystywana na przykład jako deska szalunkowa w budownictwie czy deska tarasowa. Wykorzystanie tego produktu może być jednak dużo szersze.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1063 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39