Będzie spektakl o Katyniu. Autor scenariusza poszukiwany

2020.02.05 09:15
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ogłasza konkurs na scenariusz sztuki teatralnej inspirowanej wydarzeniami z 1940 roku - "Wspomnienia o Katyniu".
Będzie spektakl o Katyniu. Autor scenariusza poszukiwany
Fot: Anna Dycha
Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki

Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół średnich. Poprzedzony będzie warsztatami dramaturgicznymi prowadzonymi przez Sandrę Szwarc - m.in. dwukrotną finalistkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczynię głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym - Strefy Kontaktu.

Konkurs i warsztaty

- Konkurs "Wspomnienia o Katyniu" ma na celu wyłonienie najciekawszych tekstów dramatycznych, odwołujących się do tematyki Zbrodni Katyńskiej. Zależy nam na tekstach, które prezentować będą nie tylko walory faktograficzne, ale zaprezentują również nieszablonowe ujęcie tematu w formie teatralnej - mówi Sandra Szwarc.

Uczestnicy konkursu będą mogli wziąć udział w warsztatach dramatopisarskich prowadzonych przez Sandrę Szwarc. Rekrutacja na warsztaty dramatopisarskie odbywać się będzie poprzez przesłanie fragmentu tekstu (od jednej do trzech stron bez ograniczeń formalno-tematycznych: scena, monolog, fragment prozy) wraz z krótkim uzasadnieniem chęci udziału w zajęciach, których tematem będzie Katyń. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mailowy: konkurs@dramatyczny.pl do 14 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona. Ogłoszenie listy uczestników nastąpi 19 lutego.

Premiera spektaklu we wrześniu

- Zależy nam na tym, aby rozbudzić w młodzieży patriotyczne postawy i zachęcić do głębszego poznania zbrodni katyńskiej. Przede wszystkim jednak chcemy zaczepić w młodych ludziach chęć do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na papierze. Dać im okazję do rozwoju umiejętności pisarskich i dramaturgicznych - podkreśla Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Po warsztatach dramaturgicznych i konsultacjach uczestnicy będą mogli zgłosić swoje scenariusze do konkursu. Termin nadsyłania prac to 30 kwietnia 2020 r. Nagrody w konkursie przyzna Kapituła Konkursu w skład, której wejdą: Piotr Półtorak - dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc - dramaturg, reżyser spektaklu (aktor Teatru Dramatycznego), Jolanta Hinc-Mackiewicz - kierownik literacki Teatru oraz Agata Puchalska - dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1. miejsce - aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2. miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 29 maja na stronie Teatru Dramatycznego. We wrześniu na scenie instytucji będzie można obejrzeć przedstawienie, które powstanie na podstawie zwycięskiego tekstu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39