Będzie wiele zmian w programie 500+. Jakich?

2021.10.26 13:10
Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus", którą od nowego roku zajmie się ZUS. Jednak to nie jedyna zmiana.
Będzie wiele zmian w programie 500+. Jakich?
Fot: Pixabay

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500+" i wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas gminy. Ponadto rodzice wnioski o świadczenie będą mogli składać jedynie drogą elektroniczną.

Ustawa zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

- Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu "Rodzina 500 plus". Do ZUS od 1 stycznia 2022 r. należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia wychowawcze, które jeszcze nie było wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci. Wnioski od przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bezgotówkowe wypłaty

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. Jak informuje rzeczniczka ZUS, to rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start.

- Obsługą program 500 plus zajmie się funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin - dodaje Katarzyna Krupicka.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane - do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

- Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane. Już od 1 lutego 2022 r. będzie można składać wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r. w ramach nowego naboru - mówi Katarzyna Krupicka.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia 300 plus dla ucznia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane wyłącznie online.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1526 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39