Bezpieczeństwo militarne Podlasia zwiększy ilość inwestycji?

2022.09.19 13:49
W poniedziałek (19.09) w Białymstoku dyrektor programowy Lewicy przedstawił wnioski dla naszego regionu płynące z jego raportu "Dekada niepokoju". Co z nich wynika?
Bezpieczeństwo militarne Podlasia zwiększy ilość inwestycji?
Fot: Malwina Witkowska

W Podlaskiem brakuje przedsiębiorców?

Podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyrektor programowy Lewicy i ekonomista Dariusz Standerski, przygotował raport "Dekada niepokoju". Jeżeli chodzi o nasz region, płyną z niego 3 główne wnioski:

- Rozwój będzie zależał od stopnia niepewności w gospodarce, od poziomu nierówności, a także od rozmiaru katastrofy klimatycznej i jej skutków, a także od odpowiedzi państwa na te trzy wyzwania. Czy odniesiemy sukces, czy poniesiemy porażkę i będziemy musieli zmierzyć się z kolejnymi kryzysami? - pyta Standerski.

Według niego, podlascy przedsiębiorcy oraz pracownicy w ciągu najbliższej dekady też będą odczuwać te trzy wyzwania.

- Wszyscy wiemy, czujemy i widzimy, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Drożyzna jest coraz większym problemem. Województwo podlaskie w czas spowolnienia gospodarczego wchodzi z liczbą przedsiębiorców około 76 tys., dużo mniejszą niż przeciętna w całym kraju. Wchodzi też z wynagrodzeniem 1 tys. zł niższym niż przeciętnie w Polsce - informuje ekonomista Lewicy. - Na terenie województwa podlaskiego przedsiębiorcy są najmniej zadłużeni w całej Polsce, najrzadziej zwlekają z opłaceniem faktur. Widzimy, że potencjał i możliwości są, a czego nie ma? Nie ma inwestycji. Właśnie ten niedobór inwestycji i brak bodźców do zakładania nowych firm powoduje, że niepokój będzie rósł. Przez to będą coraz większe problemy gospodarcze dla całego regionu - uważa.

Dlatego Lewica apeluje do rządu o zwiększenie poziomu inwestycji nie tylko ze środków krajowych, ale i europejskich.

- To jest szansa na uratowanie jak największej ilości istniejących firm, a także założenia nowych podmiotów gospodarczych. Trzeba zaproponować inwestycje, zamiast tego, co mamy dzisiaj, czyli kolejek po węgiel, panującej drożyzny oraz widma zamykających się podmiotów gospodarczych - mówi dyrektor programowy Lewicy.

Chcą zwiększenia bezpieczeństwa militarnego wschodniej ściany

Podlaski poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej Paweł Krutul uważa, że bezpieczeństwo kraju i inwestycje są nieodzowne.

- Żeby w województwie podlaskim firmy inwestowały, muszą się czuć bezpiecznie - podkreśla. - Mam kontakt z przedsiębiorcami, mam kontakt z osobami, które udzielają leasingów, pożyczek. Słyszę na spotkaniach, że właściciele firm podlaskich boją się inwestować ze względu na bezpieczeństwo i ze względu na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Chodzi tu zarówno o Ukrainę, jak i o Białoruś, która jest krajem militarnie niestabilnym, ma coraz więcej wojska Federacji Rosyjskiej, a podlascy przedsiębiorcy mają tego świadomość - dodaje.

Dlatego poseł apeluje do rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz do ministra obrony narodowej o zwiększenie bezpieczeństwa militarnego naszego województwa.

- Ostatnio wicepremier Kaczyński ogłosił powstawanie dwóch kolejnych dywizji, ale nie w województwie podlaskim. A my jako Podlasianie potrzebujemy 365 dni w roku dodatkowego wzmocnienia, czy to będzie dywizja podlaska, za czym lobbuję, czy to będą wojska NATO-wskie, które przez cały rok będą obecne na naszej ziemi - proponuje Paweł Krutul.

Zdaniem posła dzięki takim rozwiązaniom, podlascy przedsiębiorcy będą czuli się bezpieczniej i będą inwestowali, a co za tym idzie będzie więcej miejsc pracy.

- Nie zapominajmy również o tym, że nasze województwo się wyludnia. Żeby temu przeciwdziałać potrzebujemy nowych jednostek, bo ci młodzi ludzie zakładaliby tutaj swoje rodziny - dodaje poseł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1214 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39