Bezpieczne ferie 2023. Podlaskie instytucje zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych

2023.01.19 14:31
W czwartek (19.01) wojewoda podlaski oraz przedstawiciele wielu instytucji przedstawiły szczegóły akcji "Bezpieczne Ferie 2023".
Bezpieczne ferie 2023. Podlaskie instytucje zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych
Fot: Malwina Witkowska

Niebawem w Podlaskiem rozpoczną się ferie

Ferie zimowe to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów momentów w całym roku szkolnym. Podczas nich uczniowie mają pełne dwa tygodnie, które pozwalają naprawdę odpocząć i nabrać energii na kolejne miesiące nauki. 16 stycznia wypoczynek zaczęły dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Od 23 stycznia do 5 lutego ferie będą w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. O to, aby wypoczynek był bezpieczny zadbają podlaskie służby i instytucje.

- W naszym województwie ferie rozpocznie ponad 130 tys. dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Jak co roku, jest to wyzwanie organizacyjne, zarówno dla rodziców, jak i wielu instytucji. Aby ferie były udane, muszą być przede wszystkim bezpieczne, stąd nasz apel o to, aby w tym okresie szczególnie zwracać uwagę na młodzież i dzieci, które w różnych przestrzeniach publicznych będą spędzały czas.

Jak dodał, czas ferii będzie również okresem sprawdzenia poziomu przygotowań wszystkich instytucji, które były dokonywane przez poprzednie miesiące.

Wypoczynek musi być zgłoszony w ogólnopolskiej bazie

Do tej pory do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęło 211 wniosków dotyczących organizacji wypoczynku przez organizatorów z województwa podlaskiego.

- Zgłoszenia są przez pracowników kuratorium weryfikowane. Gdy wypoczynek jest zorganizowany zgodnie z przepisami prawa, wpisywany jest do ogólnopolskiej bazy wypoczynku - powiedziała podlaska kuratorka oświaty Beata Pietruszka. - Jak co roku apeluję do rodziców, aby właśnie w takiej ogólnopolskiej bazie sprawdzać, czy półkolonie, zimowiska, obozy są w takiej bazie, ponieważ to daje gwarancję bezpiecznego wyjazdu dzieci.

W Podlaskiem najwięcej zgłoszonych jest półkolonii, a nieco mniej wypoczynków krajowych wyjazdowych. Zgłoszono również jeden wypoczynek zagraniczny.

- Kuratorium planuje przeprowadzić co najmniej 20% kontroli wypoczynku. Niektóre będą prowadzone z innymi służbami, chociażby z sanepidem czy policją. Staramy się kontrolować nowych organizatorów - zaznaczyła Beata Pietruszka.

Jak dodała, na stronie kuratorium jest specjalna zakładka "Wypoczynek", gdzie są wszystkie instrukcje i poradniki dotyczące bezpiecznego wypoczynku. Umieszczone zostały tam również numery telefonów do pracowników, którzy pomogą w sprawdzeniu, czy dany np. obóz został zgłoszony.

Sanepid skontroluje ośrodki

Kolejną instytucją dbającą o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

- Jeżeli chodzi o stan epidemii, został on odwołany. Aktualnie mamy ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego, który potrwa do końca marca. Jeżeli chodzi o obostrzenia, nie dotyczą one wypoczynku zimowego - przekazała p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.

W związku z tym sanepid będzie wykonywać swoje statutowe obowiązki.

- W obiekcie są przeprowadzane kontrole przez pracowników pionu higieny dzieci i młodzieży, gdzie jest sprawdzany stan sanitarno-higieniczny, jakie są procedury w obiekcie, jaki jest np. dostęp do opieki medycznej, jaki jest stan sprzętu sportowego, rekreacyjnego. Sprawdzony zostanie także stan zakwaterowania, to jakie jest zagęszczenia w poszczególnych pomieszczeniach.

Pracownicy inspekcji sanitarnej ocenią również m.in.: posiadanie przez personel aktualnej dokumentacji zdrowotnej; warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia; stan czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Strażacy zrobią lodowisko

Jak co roku, do akcji "Bezpieczne ferie" włącza się Państwowa Straż Pożarna.

- Co roku notujemy od kilku do kilkunastu zdarzeń związanych z załamaniem się lodu pod ludźmi przebywającymi na nim - podkreślił zastępca podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Marcin Bielakowicz. - Dlatego włączamy się w akcję "Bezpieczne lodowisko 2023", gdzie jeżeli aura pozwoli, pomożemy w wylaniu takich lodowisk w szkołach, ogródkach jordanowskich i w innych miejscach, gdzie zostaniemy o to poproszeni - dodał.

Miejsca będą musiały być wcześniej przygotowane i muszą posiadać na to pozwolenia.

- Ponadto będziemy prowadzić różne pogadanki, prelekcje zarówno w terenie, jak i w naszych salach edukacyjnych. Będziemy przedstawiać zagrożenia związane z ratownictwem lodowym oraz jak należy ratować się podczas załamania się lodu, czy też zgłosić takie zdarzenie na nr 112 - stwierdził zastępca komendanta.

Co więcej, strażacy - jeżeli pogoda pozwoli - będą przeprowadzać ćwiczenia lodowe wraz z pokazami sprzętu do ratownictwa lodowego.

Zgłoś przegląd autobusu, którym podróżować będą dzieci

Inspektorzy transportu drogowego będą uczestniczyć we wzmożonych działaniach polegających na kontroli autobusów przewożących dzieci i młodzież na terenie województwa podlaskiego.

- Będziemy kontrolowali autobusy przy głównych szlakach turystycznych, ale nie pominiemy wyjazdów na basen, do teatru i innych miejsc. Podczas kontroli inspektorzy sprawdzą stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowców, czas pracy i wszelkiego rodzaju dokumenty - zaznaczył naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku Dariusz Carewicz.

Każdy może zgłosić wyjazd do inspekcji transportu, wówczas zostanie on skontrolowany.

- Najbliższy weekend (21-21.01) będzie związany z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim osobom wyjeżdżającym na zimowy wypoczynek. Na podlaskich drogach rozpoczną się działania drogówki - zapowiedział rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Tomasz Krupa.

Kontrole policji będą związane ze stanem trzeźwości. Ponadto funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone kontrole prędkości, dlatego warto zdjąć nogę z gazu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

800 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39