Bezpłatny spacer po mieście

2016.07.15 13:31
Muzeum Wojska zaprasza na spacer historyczny "Szlakiem wojny polsko-bolszewickiej". Jego uczestnicy przypomną sobie wydarzenia z sierpnia 1920 r., które rozegrały się w Białymstoku.
Bezpłatny spacer po mieście
Fot: Anna Dycha
Na trasie spaceru będzie m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego

Wspominając o wojnie polsko-bolszewickiej, pierwszym skojarzeniem jest Bitwa Warszawska. To dzięki wspaniałemu przygotowaniu taktycznemu oraz męstwu polskiego żołnierza sowieci ponieśli klęskę. Z wielkim rozmachem legioniści przeprowadzali działania pościgowe za wycofującymi się spod stolicy wojskami bolszewickimi. Jednak można się pokusić o stwierdzenie, że dla nas ważniejsza była bitwa, która rozegrała się w Białymstoku 22 sierpnia 1920 r.

Tego dnia żołnierze 1. Pułku Piechoty Legionów stoczyli na ulicach miasta jedną z najbardziej zaciętych bitew w swojej historii. Wielkie zwycięstwo odniesione zostało przez garstkę żołnierzy, którzy przez kilkanaście godzin niezwykle dramatycznych walk skutecznie zatrzymali dalszy odwrót na wschód kilkakrotnie silniejszego wroga.

Uczestnicy spaceru spotkają się przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, naprzeciwko siedziby Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas spaceru odwiedzą miejsca związane z sukcesem militarnym polskich żołnierzy. Na trasie znajdą się Pałac Branickich, ul. Mariańskiego, Rynek Kościuszki, pomnik Józefa Piłsudskiego i ul. Warszawska.

Spacer odbędzie się 16 lipca, początek o godz. 11.00. Udział jest bezpłatny.

Szczegóły: Spacer historyczny "Szlakiem wojny polsko-bolszewickiej"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1185 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39