Biała znowu będzie się wiła, powstaną oczka wodne. Regulacja rzeki jeszcze w tym roku

2015.09.06 00:00
Biała ma być bardziej naturalna, przy niej powstaną dwa spore oczka wodne. Szykuje się przebudowa jednego z odcinków rzeki.
Biała znowu będzie się wiła, powstaną oczka wodne. Regulacja rzeki jeszcze w tym roku
Fot: ESD

Koniec z rzeką "od linijki"

Miasto chce przebudować koryto rzeki Białej. Na razie chodzi tylko o niewielki odcinek - od ul. Miłosza do ul. Pod Krzywą. W planach jest rozłożenie inwestycji na etapy.

W pierwszym zostaną wykonane roboty regulacyjne. Zostaną odtworzone starorzecza i zlikwidowane prostoliniowe odcinki przez ich zasypanie. Ciek będzie naprawdę mocno się wił. Ponadto, bliżej ul. Branickiego, powstaną dwa oczka wodne - o powierzchni 900 m2 oraz 400 m2. Projekt zakłada również budowę 4 gródz ziemnych. W ramach drugiego etapu ma zostać zbudowana zastawka żelbetowa o wysokości piętrzenia 0,85 m oraz próg drewniano-kamienny.

Inwestycję prowadzi Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Do 18 września czeka na oferty w przetargu na jej realizację. Najpóźniej w październiku poznamy firmę, której zostanie powierzona regulacja koryta Białej. Jest prawdopodobne, że roboty rozpoczną się w tym roku. Wszystko ma być gotowe w maju 2016 r.

Nowe kładki, chodniki i mosty

Miasto planuje też inne inwestycje przy rzece Białej. Już trwa przetarg na budowę chodnika o nawierzchni bitumicznej na odcinku od ul. Cedrowej do kładki na rzece. Trakt ma być oświetlony. Piesi skorzystają z niego w połowie grudnia.

Oprócz tego powstanie kładka dla pieszych nad rzeką Bażantarką przy ul. Marczukowskiej. Jednocześnie planowany jest remont mostu w tej ulicy. Inwestycja ta jest jednak dopiero przygotowywana. W minionym tygodniu prezydent miasta wydał dla niej decyzję środowiskową.

Warto przypomnieć też o trwających realizacjach. Jeden z większych tegorocznych remontów to przebudowa mostu nad Białą w ul. Pałacowej. Ma on być gotowy do końca bieżącego roku. Inwestor Galerii Jurowieckiej buduje zaś kładkę, którą do centrum handlowego będzie można przejść z al. Piłsudskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39