Białoruscy żołnierze strzelali z długiej broni w stronę polskich służb

2022.01.26 09:35
Straż Graniczna odnotowuje coraz mniej prób nielegalnego przekraczania granicy. Z kolei w nocy doszło do niebezpiecznej sytuacji w okolicach Czeremchy.
Białoruscy żołnierze strzelali z długiej broni w stronę polskich służb
Fot: SG

Sytuacja na granicy

We wtorek (25.01) granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 12 osób, czyli o 5 osób mniej niż w poniedziałek.

- Są to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby zostały zatrzymane na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Narewce - informują pogranicznicy.

Od początku odnotowano 865 prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.

Z kolei minionej nocy doszło do niebezpiecznych sytuacji:

- Na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze, żołnierze białoruscy kilkukrotnie na widok polskich patroli strzelali z długiej broni - przekazuje SG.

Na szczęście nikt nie został ranny.

Ruszyła budowa zapory

W październiku, Jarosław Kaczyński poinformował o planach budowy zapory na granicy Polski z Białorusią. Ponad 3 miesiące od zapowiedzi, we wtorek (25.01) ruszyła budowa bariery.

- Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy sięga 1,6 mld zł - tłumaczy SG.

Budowę podzielono na 4 odcinki - ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy i prowadzenie równolegle prac. Spółka BUDIMEX będzie odpowiedzialna za budowę bariery na odcinkach o łącznej długości 105,55 km. Natomiast konsorcjum firm UNIBEP SA i BUDREX Sp. z o.o. zbuduje zabezpieczenie na odcinkach o łącznej długości 80,70 km.

Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 m wysokości: 5 m to stalowe słupy, zwieńczone zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Więcej: Zaporę na polsko-białoruskiej granicy będą budować całymi dobami.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39