Białorusini na zakupach, czyli konsumpcyjna sinusoida

2017.02.23 11:07
W minionym roku Białorusini wywieźli z Polski, w tym z Podlasia, towary o łącznej wartości ponad 715 mln zł. Z pewnością jest to spora kwota, jednak znacznie mniejsza niż zanotowano w 2015 r.
Białorusini na zakupach, czyli konsumpcyjna sinusoida
Fot: pixabay.com

W 2016 r. Białorusini kupili mniej

W ubiegłym roku funkcjonariusze służby celnej na przejściach granicznych z Białorusią położonych w woj. podlaskim, czyli w Kuźnicy (drogowe oraz kolejowe), Bobrownikach, Połowcach i Białowieży, zarejestrowali łącznie blisko 930 tys. dokumentów Tax Free. Na ich podstawie podróżni wywieźli towary o wartości ponad 715 mln zł.

- Analizując rok 2016 pod względem zakupów robionych przez podróżnych zza wschodniej granicy, warto zasygnalizować zmianę przepisów dotyczących minimalnej, łącznej wartości zakupów, przy której dana osoba może żądać zwrotu podatku od towarów i usług. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 1 kwietnia 2016 r, minimalna kwota łącznej wartości zakupów wraz z podatkiem od towarów i usług, wynikająca z dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług zapłaconego w przypadku nabycia przez niego towarów, od 1 czerwca 2016 r. wynosi 300 zł, wcześniej była to kwota 200 zł – zaznacza mł. asp. Maciej Czarnecki, rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.

Najwięcej dokumentów TAX Free podlascy celnicy zarejestrowali w 2016 r. na dwóch największych przejściach granicznych w województwie – w Kuźnicy (ponad 441 tys.) i w Bobrownikach (ponad 404 tys.).

- Wynika to z charakteru tych przejść, dlatego porównanie np. z turystycznym przejściem w Białowieży, gdzie takich dokumentów zarejestrowano kilkadziesiąt, nie jest miarodajne – są to przejścia o zupełnie odmiennym charakterze i funkcji – wyjaśnia Czarnecki.

2015 r. był znacznie lepszy

Ponad 715 mln zł to na pierwszy rzut oka zawrotna kwota, jednak nie można mówić w tym przypadku o finansowym rekordzie. Dla porównania warto wspomnieć, że jeszcze wcześniej, w 2015 r., zarejestrowano w sumie 1 mln 100 tys. dokumentów Tax Free. Oznacza to, że wówczas Białorusini zabrali ze sobą towary o łącznej wartości niemal 920 mln zł.

- Wywożone są z Polski różne towary, m.in. sprzęt AGD, RTV, artykuły spożywcze, chemiczne, budowlane, odzież, części samochodowe i wiele innych asortymentów – przypomina Czarnecki.

Warto wspomnieć także, że od dłuższego czasu w każdym kolejnym miesiącu służba celna odnotowuje coraz większe zainteresowanie możliwością elektronicznego zgłaszania dokumentów Tax Free. Dla przykładu, w grudniu minionego roku, mimo braku obowiązku prawnego w tym zakresie, 80% wszystkich zarejestrowanych rachunków w Polsce zostało zgłoszonych przez podróżnych i sprzedawców właśnie z wykorzystaniem tej usługi.

Celnicy tłumaczą, że sprawne korzystanie z elektronicznego systemu "Zwrot VAT dla Podróżnych" możliwe jest dzięki wdrożonym przez nich specjalnym udogodnieniom. Mowa o m.in. zainstalowanych na przejściach punktach z darmowym dostępem do internetu, w tym do strony internetowej www.granica.gov.pl z usługą Tax Free oraz o dodatkowych pasach odpraw dla osób, które posiadają wyłącznie elektroniczne zgłoszenia.

Czy hossa wróci?

Natomiast z danych GUS wynika, że bieżący rok zapowiada się lepiej pod względem upodobań konsumpcyjnych Białorusinów. W styczniu granicę w kierunku do Polski przekroczyło ok. 270 tys. wschodnich sąsiadów, co w zestawieniu z analogicznym okresem 12 miesięcy wcześniej oznacza wzrost o 50 tys. osób.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1325 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39