Białostoccy fizycy przyczynili się do kolejnego ważnego odkrycia

2019.02.07 15:13
Wyniki badań i badań międzynarodowego zespołu fizyków, pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Stupakiewicza, prof. UwB z Zakładu Fizyki Magnetyków Wydziału Fizyki, zostały docenione. Opisano je w "Nature Communications".
Białostoccy fizycy przyczynili się do kolejnego ważnego odkrycia
Fot: UwB
dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB

Białostocki naukowiec kierował międzynarodowym zespołem fizyków

Międzynarodowym zespołem fizyków kierował profesor Uniwersytetu w Białymstoku z Zakładu Fizyki Magnetyków Wydziału Fizyki – Andrzej Stupakiewicz. Wspólnie udało im się opracować nową koncepcję selektywnego ultraszybkiego zapisu komórek magnetycznych w warstwie granatu z domieszką jonów kobaltu. Owy zapis jest możliwy dzięki stosowaniu ultrakrótkich impulsów laserowych z kombinacją parametrów optycznych takich jak polaryzacja, długość fali oraz natężenie światła. To odkrycie, zdaniem fizyków, "otwiera drogę do fotomagnetycznego zapisu 3D", co będzie miało wpływ na efektywniejsze wykorzystanie światła do zapisu informacji o pamięciach cyfrowych.

Warto przypomnieć, że uzyskane przez fizyków wyniki są kontynuacją badań opublikowanych w 2017 roku w "Nature". Metoda zimnego ultraszybkiego zapisu informacji, odkryta przez fizyków z Uniwersytetu w Białymstoku, pozostaje nadal najszybszą i najbardziej wydajną metodą do zapisu przy pomocy światła.

- Teraz zweryfikowaliśmy kolejną hipotezę naukową opartą na oryginalnych pomysłach, które powstały w Białymstoku – mówi dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB. I dodaje: – Tym razem opracowaliśmy mechanizm selektywnej aktywacji komórek jonów kobaltu o różnej symetrii krystalograficznej. W ten sposób zaprezentowaliśmy, jak bardziej efektywnie niż dotychczas można przełączyć magnetyzację w trakcie zapisu.

Co daje stosowanie "zapisu 3D"

Dzięki zastosowaniu "zapisu 3D" konkretny obszar warstwy może być kodowany przez wiązkę światła o określonej kombinacji parametrów, wykorzystując optyczne pasmo telekomunikacyjne. W przyszłej technologii zapisu fotomagnetycznego można będzie zastosować miniaturowe lasery światłowodowe zarówno do zapisu, jak i do transferu zapisanej informacji cyfrowej z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury transmisji optycznej.

Publikacja artykułu na ten temat w prestiżowym piśmie była możliwa dzięki współpracy naukowców Zakładu Fizyki Magnetyków UwB z fizykami z Nijmegen (Holandia) i Moskwy. Uniwersytet w Białymstoku podkreśla także, że jednym z autorów publikacji w "Nature" jest były absolwent uczelni - dr Krzysztof Szerenos , który aktualnie jest na stażu podoktorskim na Uniwersytecie w Nijmegen.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1357 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39