Białostoccy radni zdecydowali. Na wsparcie Ukraińców przeznaczą ponad 4 mln zł

2023.01.11 15:57
Białostocka Rada Miejska zdecydowała we wtorek (10.01) o podziale ponad 4,3 mln zł na różne działania pomocowe skierowane do obywateli Ukrainy.
Białostoccy radni zdecydowali. Na wsparcie Ukraińców przeznaczą ponad 4 mln zł
Fot: Joanna Krukowska

Nadzwyczajna sesja radnych odbyła się online we wtorek po południu. Białostocka rada dyskutowała nad zmianami uchwały w sprawie budżetu Miasta Białegostoku na 2023 rok, które ostatecznie zostały wprowadzone piętnastoma głosami "za".

Radni zdecydowali, że kwota 4,3 mln zł zostanie przeznaczona na działania skierowane do osób z Ukrainy, które znalazły schronienie przed wojną właśnie w Białymstoku.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu uchwały, 160 tys. zł zostanie przeznaczone na zdjęcia wykonywane obywatelem Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL. Ponadto zwiększy się plan wydatków z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej o kwotę ponad 3 mln zł, które zostaną przeznaczone na świadczenia pieniężne z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywateli z Ukrainy (40 zł dziennie).

Ponadto 225 tys. zł ze środków Funduszu Pomocy zostanie przeznaczonych na składki zdrowotne od świadczeń pielęgnacyjnych za obywateli Ukrainy (5 tys. zł), 200 tys. zł na zasiłki okresowe, a 20 tys. zł na zapewnienie posiłku dla dzieci i młodzieży. Co więcej, kwota 670 tys. zł zostanie wydana na świadczenia rodzinne obywatelom Ukrainy, a 7 tys. zł na składki zdrowotne od świadczeń pielęgnacyjnych za obywateli Ukrainy. Ukraińcy będą mogli otrzymać także świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł - w sumie na ten cel zabezpieczonych zostanie 204 tys. zł w budżecie miasta.

Kwota 16,1 tys. zł zostanie przeznaczona na stypendia i zasiłki szkolne dla uczniów z Ukrainy uczących się w Białymstoku. W budżecie zmieniono również, aby 72 tys. zł przeznaczyć na podwyżkę wynagrodzeń pracowników zajmujących się obsługą programu "Aktywny Samorząd".

Planowany deficyt budżetu po wyżej wskazanych zmianach wzrasta o kwotę 1 mln zł do kwoty 229 mln zł i zostanie pokryty wolnymi środkami pozostającymi na rachunku dodatku węglowego i dla podmiotów wrażliwych. Dlatego planowany deficyt operacyjny budżetu po wyżej wskazanych zmianach kształtuje się na poziomie 42,7 mln zł. Z kolei po wprowadzeniu zmian plan dochodów budżetu Miasta Białegostoku wynosi 2,2 mld zł, a plan wydatków 2,47 mld zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39