Białostoccy uczniowie zaprojektowali stroje dla pracowników nowego hotelu

2021.06.25 14:53
Podczas zakończenia roku szkolnego, w piątek (25.06) w jednej z białostockich szkół ponadpodstawowych wyłoniono zwycięzcę konkursu projektanckiego. Spośród 10 uczniów, tylko jeden będzie zrealizowany oraz noszony przez pracowników powstającego hotelu.
Białostoccy uczniowie zaprojektowali stroje dla pracowników nowego hotelu
Fot: Malwina Witkowska

Konkurs rozstrzygnięty

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku został zorganizowany konkurs dla uczniów.

- Hotel Mercure wystąpił do nas z propozycją podjęcia współpracy w zakresie przygotowania projektów dla pracowników hotelu, który powstaje w Białymstoku. Była to propozycja dla młodzieży z kierunku technik przemysłu mody - tłumaczy Beata Konopka wicedyrektor szkoły.

Projekty dotyczyły zarówno uniformów dla pokojówek, jak i dla pracowników recepcji, kelnerów, a także działu managerskiego.

- Z ogromną ochotą i zaangażowaniem młodzież przystąpiła do pracy i przygotowała 10 indywidualnych projektów, kompletnych strojów hotelowych - dodaje wicedyrektor.

Projekty zostały poddane ocenie jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele hotelu Mercure. W formie online odbyła się także konferencja z osobami z Wielkiej Brytanii, które odpowiadają za kanon strojów w całej sieci hoteli.

Ambitne plany uczniów

O swoich projektach, o tym dlaczego się zgłosili do konkursu oraz o swojej przyszłości opowiedzieli nam uczniowie szkoły:

- Tak naprawdę trzeba próbować swoich sił i od czegoś zacząć. To był mój pierwszy konkurs z projektowania, do którego się zgłosiłam. Mam zamiar po szkole próbować robić coś w tym kierunku, ale zobaczymy jak to wyjdzie - stwierdza Weronika Łazewska, kl. 2A.

– Pomyślałam, że to fajne wyzwanie i trzeba spróbować. Myślę, że chciałabym podążać w tym kierunku - informuje Zuzanna Pieczyńska, kl. 2DP.

- Chciałem spróbować swoich sił, bo to był mój pierwszy konkurs z projektowania. Moją inspiracją był kolor niebieski, ponieważ jest bardzo trendy. Z projektowaniem chciałbym wiązać swoją przyszłość, czy to założyć swoją markę czy pracować pod czyimś nazwiskiem - mówi Kacper Henkiel, z kl. 2A.

- Dowiedziałam się, że taki konkurs jest zorganizowany, dlatego postanowiłam się zgłosić. Natomiast o swojej przyszłości jeszcze nie myślałam - oświadcza Luiza Dziwulska, kl. 3A.

- Zgłosiłam się do konkursu, ponieważ chciałam spróbować swoich sił, zobaczyć czy coś osiągnę, czy moje patrzenie na modę jest dobre. W projekcie postawiłam na klasykę, czyli czerń i biel z minimalistycznymi elementami na stójce oraz na mankiecie. Swoją przyszłość widzę jako projektantka, ponieważ po to przyszłam do tej szkoły i będę próbować się wybić - tłumaczy Joanna Leszczyńska, kl. 2A.

- Zgłosiłam się do konkursu, aby sprawdzić czy jestem w stanie coś więcej osiągnąć. Czy chciałabym zostać projektantką? Trudno mi ocenić, ponieważ jesteśmy w połowie naszej drogi - dodaje Weronika Truszkowska, kl. 2A.

- Chciałam zobaczyć co osiągnę, co mi się uda narysować. Zaprojektowałam prostą odzież w kolorach zielonych, czerwonych i czarnych, ogólnie jest dużo prostoty. W przyszłości chciałabym otworzyć swoją markę - wyjaśnia Tanzilya Irshakhova z kl. 2A.

Kto wygrał?

Najlepszym projektem okazała się praca Luizy Dziwulskiej, która otrzymała voucher na pobyt w Hotelu Mercure w Krakowie z osobą towarzyszącą.

Ponadto wyróżniony został Kacper Henkiel, który otrzymał voucher do restauracji w białostockim hotelu, gdy tylko zostanie otworzony.

- Często u nas rodzą się pomysły ad hoc. Przyszedł taki moment, aby zamówić stroje do hotelu. Istotnym elementem całego pomysłu jest to, że hotel Mercure charakteryzuje się tym, że musi mieć akcent regionalny tzw. local touch. Pojawiło się pytanie, kto mógłby nam to uszyć? Zaczęłyśmy szukać i naszą inspiracją był pomysł hotelu Mercure w Krakowie, gdzie recepcjoniści mieli szelki z krakowskimi elementami - opowiada nam Agnieszka Bucka, dyrektor generalny Mercure Białystok.

Dlatego postanowili zorganizować konkurs dla zdolnej młodzieży.

- Stroje także zostaną wykonane za pomocą szkoły. Będziemy korzystać z lokalnych wykonawców. Jeżeli chodzi o zwycięski projekt jest on wykonany częściowo z lnu, częściowo z bawełny, a niektóre elementy są mieszankami - tłumaczy.

Hotel Mercure powstaje przy ul. Hetmańskiej w Białymstoku, a zostanie otworzony już we wrześniu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

201 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39