Białostoccy wykładowcy wyróżnieni przez ministra edukacji

2021.02.23 11:40
Prof. Joanicjusz Nazarko oraz dr hab. inż. Wojciech Walendziuk zostali nagrodzeni przez ministra edukacji i nauki podczas obchodów Dnia Nauki Polskiej. Obaj są wykładowcami na Politechnice Białostockiej.
Białostoccy wykładowcy wyróżnieni przez ministra edukacji
Prof. Joanicjusz Nazarko / Dr hab. inż. Wojciech Walendziuk

Z okazji Dnia Nauki Polskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał 74 nagrody - w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Wręczono je w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Z Białegostoku zostało wyróżnionych dwóch wykładowców.

Całokształt dorobku naukowego

Profesor dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko został wyróżniony za całokształt dorobku naukowego. Jako jedyny w Polsce posiada tytuł profesora nadany przez prezydenta RP w dwóch dziedzinach: naukach technicznych (w 1998 r.) i naukach ekonomicznych (w 2015 r). Od 1982 r. nieprzerwanie pracuje na Politechnice Białostockiej. W latach 2002-2005 oraz 2008-2016 jako dziekan kierował Wydziałem Zarządzania PB. W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję rektora uczelni. Obecnie jest profesorem na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB.

Za całokształt dorobku naukowego przyznano w sumie 18 nagród indywidualnych dla osób, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej.

Znaczące osiągnięcia

Za wyróżniającą się działalność badawczo-rozwojową nagrodę w kategorii znaczące osiągnięcia otrzymał dr hab. inż. Wojciech Walendziuk. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej zdobywał kolejne stopnie awansu naukowego, w 2007 r. – doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, w lutym 2020 r. – doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie naukowej automatyka, elektronika i elektrotechnika.

Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej przyznano w sumie 10 nagród. Znaczące osiągnięcia wdrożeniowe to m.in.: praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych - w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej, komercjalizację wyników działalności naukowej czy wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego lub technologicznego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1258 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39