Białostocka firma prowadziła działalność przestępczą. Oskarżono trzy osoby

2024.02.14 11:48
Trzech mężczyzn z Białegostoku oskarżono o oszustwa podatkowe na kwotę 2 milionów złotych. Ich działanie polegało na tworzeniu tak zwanej karuzeli podatkowej.
Białostocka firma prowadziła działalność przestępczą. Oskarżono trzy osoby
Fot: Pixabay

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zajęła się sprawą trzech mężczyzn oskarżonych o oszustwa podatkowe. Śledztwo prowadzone było przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którzy pod nadzorem prokuratury gromadzili dowody. Ustalono, że ta grupa przestępcza działała w 2015 roku. Wciąż jednak prowadzone są niektóre wątki tego śledztwa.

Działali metodą karuzeli podatkowej

Główne czynności oskarżonych prowadzone były w ramach działalności jednej z białostockich firm. Jej właścicielem był 33-latek, któremu postawiono już zarzuty. Zgodnie z ustaleniami śledczych, ma tam miejsce "karuzelowy" obrót towarami, czyli wystawianie faktur dokumentujących fikcyjny obrót produktami spożywczymi szybko zbywalnymi, takimi jak kawa, napoje energetyzujące, krem czekoladowy czy słodycze.

Policjanci wyjaśniają ten mechanizm następująco: towary były wielokrotnie przewożony przez różnych przewoźników i za każdym razem fakturowane jako kolejne transakcje wykonywane przez różne podmioty krajowe. Później, towar ten były wywożony z kraju, w formie wewnątrzwspólnotowych dostaw i z powrotem trafiał do Polski w formie nabycia, a następnie po raz kolejny był sprzedawany.

Zdarzało się także, że obrót tymi towarami odbywał się jedynie na papierze. W rzeczywistości produkty nie zmieniały miejsca swojej lokalizacji.
Łańcuch opierał się na współpracy wielu różnych firm. Niektóre z nich były zakładane na tak zwane "słupy". Inne funkcjonowały legalnie. Celem podjętych działań było doprowadzenie Skarbu Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 2 mln zł.

Oskarżono trzy osoby

Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych Prokuratura Okręgowa w Białymstoku oskarżyła w tej sprawie trzech mężczyzn: 33-letniego właściciela firmy, na której funkcjonowaniu opierała się cała działalność przestępcza i prezesów dwóch innych firm.

33-latek usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tak zwanego prania pieniędzy, poświadczenia nieprawdy oraz dokonywaniu oszustw podatkowych.

45-latka oskarżono o oszustwo oraz pomocnictwo w popełnianiu takich przestępstw, a 67-latek odpowie jedynie za pomocnictwo.

Całej trójce grozi kara pozbawienia wolności do lat dziesięciu.

Żródło PAP

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

820 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39