Białostocka grafika 3D/2D, czyli nowa odsłona Galerii na płocie

2012.09.19 00:00
"Galeria na płocie" Zespołu Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej radykalnie zmienia swój wizerunek. 21 września ruszy nowa, VIII edycja wystawy. Zaprezentowane zostaną prace, wykonane w różnych technikach - zaczynając od digital painting'u, poprzez technologie produkcji 3D, kończąc na grafice użytkowej.
Białostocka grafika 3D/2D, czyli nowa odsłona Galerii na płocie
Fot: materiały szkoły

W tegorocznej odsłonie galerii, przebiegającej pod hasłem "Białostocka grafika 3D/2D", na ogrodzeniu przy Fabrycznej pojawią się prace młodych, białostockich grafików - Piotra Jabłońskiego, Marcina Panasiuka oraz białostockiego studia produkcyjnego Dabarti, które powstało z inicjatywy Tomasza Wyszołmirskiego.

- Tym razem postanowiliśmy zmienić konwencję i pokazać białostoczanom, jak młode pokolenie grafików pochodzących z Białegostoku znakomicie radzi sobie w profesjonalnym świecie grafiki - mówi Ewa Drozdowska, dyrektor ZSS STO. Autorzy prac wybrali Białystok na miejsce zamieszkania, co nie przeszkadza im współpracować z firmami graficznymi w Polsce i na świecie. Warto chwalić się takimi ludźmi - dodała.

Nowością towarzyszącą wystawie będzie konkurs literacki "Słowa wyjęte z obrazu". To projekt skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i liceów, którzy pragną stworzyć krótkie teksty prozatorskie zainspirowane grafikami tegorocznej wystawy. Pod niektórymi pracami pojawią się propozycje podpisów, wymyślone przez 14-letnią Martę Makuszyńską, młodą pisarkę. Dodatkowo, młodzi adepci grafiki komputerowej będą mogli spotkać się z autorami prac.

- Jeśli tylko znajdą się chętni, jesteśmy gotowi organizować podobne konsultacje w naszej szkole co miesiąc - dodaje Ewa Drozdowska. Szczegóły dotyczące konkursu literackiego i spotkań z grafikami można będzie poznać podczas uroczystego otwarcia wystawy. Wernisaż odbędzie się o godz. 18, w piątek 21 września, przy ul. Fabrycznej 10.

"Galeria na płocie" została zainspirowana książką Jana Kamińskiego "Metafizyka prowincji" i powstała w 2005 roku. Wtedy na płocie przed szkołą zaprezentowano fotografie Piotra Malczewskiego. Rok później formułę wystawy powiększono o "Galerię na II piętrze". Od tego czasu swoje zdjęcia może pokazać każdy, kto tylko zainteresuje nimi organizatorów.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

783 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39