Białostocka inwestycja ma szansę na poważne wyróżnienie

2019.03.21 15:06
Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.
Białostocka inwestycja ma szansę na poważne wyróżnienie
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Najlepsza z inwestycji miejskich?

Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku została zakwalifikowana do drugiego etapu konkursu Top Inwestycje Komunalne 2019. Teraz z grona 25 nominowanych członkowie Rady Konsultacyjnej wybiorą 10 najlepszych inwestycji komunalnych z całej Polski, które zostały oddane do użytku w 2018 roku (także tych zrealizowanych w co najmniej 50 proc. do końca grudnia 2018 roku) Zwycięzców poznamy w maju podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Niezależnie od wskazań członków Rady Konsultacyjnej, swojego jednego faworyta w głosowaniu wybierają także internauci. Oddanie głosu na Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku nie wymaga rejestracji na portalu. Głosowanie na stronie www.portalsamorzadowy.pl trwać będzie do 6 maja do godziny 12.00.

Nie tylko budynek

Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku zbudowane zostało w ramach projektu "Wiemy więcej – budujemy więcej". Powstało w podpiwniczonym, trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni prawie 4 tys. m2. Zainstalowano w nim odnawialne źródła energii (pompy ciepła, instalacje solarne, panele fotowoltaiczne, turbinę wiatrową), które będą wykorzystane do celów dydaktycznych. W ramach tego przedsięwzięcia wyposażono pracownie w nowoczesny sprzęt i bezprzewodowy dostęp do internetu. Z nowoczesnych pracowni praktycznej nauki zawodu korzystać będą m.in. przyszli technicy budownictwa, drogownictwa, urządzeń sanitarnych i geodeci.

Projekt "Wiemy więcej – budujemy więcej", w ramach którego zrealizowano inwestycję, objął także tzw. działania miękkie związane z podniesieniem poziomu kształcenia zawodowego (za prawie 4 mln zł). Całkowita wartość projektu "Wiemy więcej – budujemy więcej" to prawie 21 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ok. 10,4 mln zł, a z Europejskiego Funduszu Społecznego - prawie 4 mln zł.

Ogólnie miasto ostatnio inwestuje dużo w infrastrukturę przy szkołach zawodowych. Centra kształcenia praktycznego, oprócz "Budowlanki", powstało także przy "Gastronomiku", a w planach jest wybudowanie takich centrów w Zespole Szkół Rolniczych, Zespole Szkół Technicznych, a w dalszych planach też w Zespole Szkół Elektrycznych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1861 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39