Białostocki DKF "GAG" doceniony. Nagrodę przyznano podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni

2018.09.19 09:54
DKF "GAG", najstarszy Dyskusyjny Klub Filmowy w Białymstoku, został nagrodzony podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Białostocki DKF "GAG" doceniony. Nagrodę przyznano podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni
Fot: Marcin Kułakowski/PISF

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF "GAG" czterokrotnie (w 2013, 2014, 2017 i 2018 roku) znalazł się w gronie trzech najlepszych w Polsce DKF-ów, nominowanych do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Czwarta nominacja okazała się szczęśliwa i we wtorek (18.09), podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "GAG" został przez PISF nagrodzony za "znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina". Statuetkę odebrali dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska i Krzysztof Sienkiewicz, przedstawiciel DKF-u.

DKF "GAG" powstał w 1971 roku przy Klubie Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych. Był to wówczas trzeci klub filmowy w Białymstoku, po Medykamerze i DKF-ie istniejącym przy Dzielnicowym Domu Kultury na Nowym Mieście. Swoją działalność zainaugurował filmem "Służący" Josepha Loseya z 1963 roku.

Dziś jest w pełni rozkwitu. Regularnie promuje kino artystyczne wśród widzów w każdym wieku. W programie, jaki im proponuje, uwzględnia zarówno klasykę kina, jak i polskie i światowe nowości filmowe. Wśród propozycji są fabuły, dokumenty, animacje oraz krótko- i pełnometrażowe produkcje. Pokazy filmów odbywają się regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, zawsze też towarzyszą im prelekcje filmoznawców i rozmowy o filmach - od niedawna w bardziej kameralnej atmosferze, przy kawie i herbacie. DKF "GAG" zajmuje się także edukacją - organizuje warsztaty filmowe dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz za ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, organizacje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury. Autorem statuetek wręczanych laureatom jest krakowski artysta rzeźbiarz Xawery Deskur Wolski.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1737 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39