Białostockie czasopismo ze wsparciem ministerstwa

2019.04.15 13:45
"Bibliotekarz Podlaski", którego wydawcą jest Książnica Podlaska w Białymstoku, został zakwalifikowany do programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. "Wsparcie dla czasopism naukowych".
Białostockie czasopismo ze wsparciem ministerstwa
Fot: Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska

- Znaleźliśmy się wśród najlepszych 150 czasopism z obszaru nauk humanistycznych, którym zostanie udzielona pomoc przy wdrażaniu nowoczesnych praktyk wydawniczych i edytorskich, jakie stosują prestiżowe wydawnictwa naukowe na całym świecie - informuje Justyna Sawczuk, rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

W trakcie realizacji programu zostanie m.in. utworzona rozbudowana strona internetowa w trzech wersjach językowych: polskim, rosyjskim i angielskim, a cały proces redakcyjny zostanie oparty o specjalistyczną platformę cyfrową do obsługi wydawnictw naukowych. Ponadto wszystkie publikowane artykuły będą opatrywane identyfikatorami DOI (cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) oraz unikatowymi numerami badaczy ORCID (Open Researcher and Contributor ID), a nad jakością ich oceny będą czuwać uznani polscy i międzynarodowi recenzenci. Do prac redakcyjnych zostaną zatrudnieni redaktorzy języka angielskiego i rosyjskiego, odpowiedzialni za korektę i weryfikację publikowanych treści.

"Bibliotekarz Podlaski" to wydawane przez Książnicę Podlaską od 2000 roku czasopismo naukowe, publikujące artykuły o profilu literaturoznawczym, bibliologicznym i bibliotekoznawczym. W 2013 roku zostało zmodernizowane, wzbogacone o kilkuosobowe kolegium redakcyjne, a merytoryczny nadzór nad pracami redakcyjnymi sprawuje międzynarodowa Rada Naukowa.

- Przeprowadzone modyfikacje pozwoliły uzyskać przy ostatniej ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego aż 7 punktów, co przełożyło się na tak znaczący wzrost chętnych do publikowania u nas autorów, że zdecydowaliśmy się od 2017 roku zwiększyć częstotliwość wydawania czasopisma, przekształcając je z półrocznika w kwartalnik. Objęcie w 2019 roku "Bibliotekarza Podlaskiego" programem Ministra jest równoznaczne z przyznaniem mu aż 20 punktów - mówi dr Łukasz Zabielski, kierownik Działu Naukowego Książnicy Podlaskiej, od 2014 r. pełniący funkcję redaktora naczelnego "Bibliotekarza Podlaskiego".

W efekcie realizacji planowanych przy wsparciu Programu zadań "Bibliotekarz Podlaski" wejdzie w międzynarodowy obieg naukowy, aplikując m.in. do prestiżowych baz bibliograficznych.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39