Białostoczanie będą mogli podpisywać się pod projektami uchwał internetowo

2022.02.08 19:16
Jeśli któryś z klubów w Radzie Miasta nie zrobi wolty, już niedługo białostoczanie będą mogli składać obywatelskie projekty uchwał poparte podpisami zebranymi elektronicznie. Do tej pory taka inicjatywa musiała być złożona z podpisami "papierowymi".
Białostoczanie będą mogli podpisywać się pod projektami uchwał internetowo
Fot: MN

Z inicjatywy radnych Polska 2050 Podlaskie do Rady Miasta Białystok został złożony wniosek o zmianie uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Zmiana umożliwi zbieranie podpisów pod inicjatywami obywatelskimi w sposób elektroniczny.

Dziś, by uchwała obywatelska trafiła pod obrady rady miasta, mieszkańcy muszą uzbierać co najmniej 300 podpisów w formie papierowej. Jak argumentują przedstawiciele Polska 2050, działania takie mogą być znacznie utrudnione ze względu na pandemię COVID-19, dlatego podjęli inicjatywę, która ma na celu ułatwienie zbierania poparcia w sposób bezpieczny i zgodny z dziś panującymi trendami. Zmiana ta ma prowadzić do ułatwienia mieszkańcom Białegostoku podejmowania inicjatyw uchwałodawczych i podniesienia ich poczucia sprawczości i odpowiedzialności obywatelskiej za lokalną społeczność i otoczenie, w której żyje.

Co ciekawe, to pierwsza w Białymstoku uchwała, pod którą podpisali się przedstawiciele wszystkich opcji politycznych: PO, PiS i Polska 2050 Podlaskie.

W białostockiej Radzie Miasta jest dwóch radnych Polska 2050 - Maciej Biernacki i Tomasz Kalinowski. Obaj opuścili klub Koalicji Obywatelskiej.

Najbliższa sesja rady miasta odbędzie się 28 lutego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1007 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39