Białostoczanie zgłosili do budżetu obywatelskiego 105 projektów

2015.07.16 00:00
Białostoczanie zgłosili 105 projektów do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego - 47 osiedlowych i 58 ogólnomiejskich. Do 5 września poznamy listę inwestycji, które zostaną poddane głosowaniu.
Białostoczanie zgłosili do budżetu obywatelskiego 105 projektów
Fot: Grzegorz Chuczun

Mieszkańcy zaproponowali 105 inwestycji (82 wnioski zostały zgłoszone w formie papierowej, 23 w formie elektronicznej). Propozycje najczęściej dotyczą remontów ulic, budowy placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, boisk sportowych i pomników.

Mieszkańcy zgłosili potrzebę budowy boisk przy V LO, przy Zespole Szkół Zawodowych nr 5, przy VIII LO, przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych, przy ul. Mickiewicza, na os. Zawady oraz na os. Jaroszówka.

Zaproponowano też budowę lub przebudowę ulic: Grottgera, Janusza Radziwiłła, Bagiennej i Ustronnej, Nowosielskiej, dróg pomiędzy ul. Sobieskiego i Kraszewskiego oraz ustawienie sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej i Zielonogórskiej.

Do budżetu zgłoszono budowę pomników: gen. bryg. Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego, 10. Pułku Ułanów Litewskich i 14. Dywizjonu Artylerii Konnej, Danuty Siedzik "Inki" sanitariuszki Armii Krajowej oraz Krzyża Katyńskiego.

Wśród pomysłów społecznych znalazły się m.in. Białostockie Obywatelskie Pogotowie Poradnicze, Międzynarodowy Festiwal Gier i Kultury, edukacja "Czyste powietrze w Białymstoku" oraz przewodnik po Białymstoku "Ogarnij Miasto".

Nie zabrakło również takich pomysłów jak wybudowanie wybiegu dla psów, utworzenie ekobazaru ze zdrową żywnością czy stworzenia Multimedialnego Muzeum Jagiellonii.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców jest 20 mln zł. Na realizację zwycięskich projektów ogólnomiejskich przeznaczono 6 mln zł, a na inwestycje osiedlowe – 14 mln zł.

W tym roku przy zgłaszaniu projektów białostoczanie mogli skorzystać z pomocy członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. Od 1 do 15 lipca działały 4 punkty konsultacyjne w budynkach urzędu miejskiego, zorganizowano również 5 spotkań informacyjnych. Dodatkowo odbył się maraton pisania projektów. Z pomocy urzędników skorzystało kilkadziesiąt osób.

Budżet Obywatelski 2016 to trzecia edycja bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami części wydatków na inwestycje w Białymstoku. W zeszłym edycjach wpłynęło po ok. 100 wniosków. W I edycji do dyspozycji białostoczan było 10 mln zł, a w II – 12 ml zł. W 2013 r. w głosowaniu wzięło udział ponad 40,5 tys. osób, a w 2014 r. – ponad 48,9 tys.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1636 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39