Białostoczanin dostanie ponad 900 tys. zł. Wie już, na co przeznaczy pieniądze

2023.12.20 19:27
Profesor Tomasz Brzeziński z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzyma 900 tys. zł. Pieniądze przeznaczy na realizację projektu naukowego.
Białostoczanin dostanie ponad 900 tys. zł. Wie już, na co przeznaczy pieniądze
Fot: UwB

Narodowe Centrum Nauki przyznało ponad 900 tys. zł prof. Tomaszowi Brzezińskiemu z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku. Fundusze będą przeznaczone na realizację międzynarodowego projektu pt. „Kwantowa geometryczna teoria reprezentacji i rozwłóknienia nieprzemienne”. Pieniądze zostały przyznane w ramach konkursu Weave-UNISONO. 

Warto podkreślić, iż projekt będzie realizowany we współpracy  z Reamonnem Ó Buachalla Uniwersytetem Karola w Pradze.

- Mieści się on w tej części matematyki teoretycznej, której przedmiotem jest próba zrozumienia natury przestrzeni, czasu i ruchu ciał materialnych. Jednym z podstawowych narzędzi umożliwiających to rozumienie jest doświadczanie symetrii. W języku matematycznym, symetrie opisywane są przez grupy. W ten sposób ocieramy się o teorię reprezentacji. Ruch obiektu fizycznego najczęściej opisujemy, podając jego położenie i prędkość w danym momencie czasu. Aby opisać ruch wszystkich możliwych punktów materialnych w danej przestrzeni lub na powierzchni (takiej jak powierzchnia kuli, która w przybliżeniu oddaje kształt powierzchni Ziemi) musimy rozważać wszystkie prędkości, jakie punkt może osiągnąć. To prowadzi do pojęcia wiązki włóknistej lub prościej: rozwłóknienia – wyjaśnia prof. Tomasz Brzeziński.

Profesor dodaje także, że projekt będzie miał na celu "badanie własności szczególnej klasy rozwłóknień - których włókna mają bogatą symetrię - i w ten sposób podjęcie próby rozwiązania istotnych problemów w teorii reprezentacji, topologii i geometrii grup kwantowych".

Realizacja projektu ruszy w przyszłym roku i będzie trwała trzy lata. 

Konkurs Weave-UNISONO jest skierowany do zespołów badawczych z Polski, które planują współpracę z zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1785 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39