Białostoczanka padła ofiarą oszustwa. Pieniądze wywiesiła na płocie

2024.03.04 11:35
Seniorka z Białegostoku padła ofiarą oszustwa metodą "na wnuczka". Pieniądze i biżuterię spakowała w reklamówkę, którą później powiesiła na płocie. Straciła blisko 40 tysięcy złotych.
Białostoczanka padła ofiarą oszustwa. Pieniądze wywiesiła na płocie
Fot: Podlaska Policja

86-letnia kobieta odebrała telefon od podającego się za policjanta mężczyzny. Twierdził on, że doszło do wypadku, w którym wnuk seniorki potrącił będącą w ciąży kobietę. By uniknąć więzienia, potrzebował dużej sumy pieniędzy.

Dzwoniący zabronił seniorce rozłączania się i przekazania informacji o wypadku komukolwiek z rodziny. Twierdził, że pełni funkcję komendanta i jeśli wyjdzie na jaw, że poinformował kobietę o całej sprawie, to może nawet stracić pracę.

Białostoczanka uwierzyła w historię oszusta. Postępując zgodnie z jego instrukcją, spakowała do foliowej reklamówki 30 tysięcy złotych i pudełko z biżuterią. Odłożyła słuchawkę telefonu i nie przerywając połączenia wyszła przed dom. Torbę z pieniędzmi i kosztownościami zawiesiła na płocie. Po kilku minutach przed domem seniorki pojawił się mężczyzna. Zabrał pakunek z ogrodzenia i odszedł.

W domu poza seniorką przebywała wtedy jej córka. Kobieta próbowała dowiedzieć się, z kim rozmawiała matka. 86-latka nie chciała jednak wyjawić jej prawdy. W pewnym momencie córka poszkodowanej podniosła słuchawkę telefonu i po chwili zrozumiała, że jej matka została właśnie oszukana. Niestety, było już za późno. Starsza pani straciła nie tylko 30 tysięcy złotych w gotówce, ale także biżuterię o wartości prawie 10 tysięcy złotych.

Policjanci apelują:

Aby uniknąć wpadnięcia w sidła oszustów, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Policjanci oraz prokuratorzy nigdy nie będą żądać od Ciebie pieniędzy ani nie będą informować Cię o prowadzonych czynnościach drogą telefoniczną. Jeśli otrzymasz takie połączenie - z pewnością dzwoni do Ciebie oszust.

Podejmując decyzje finansowe, zawsze kieruj się rozsądkiem.

Zachowaj czujność w kontaktach z nieznajomymi i nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazuj im pieniędzy.

Jeśli usłyszysz w słuchawce prośbę o finansową pomoc, natychmiast rozłącz zweryfikuj otrzymaną informację.

Policjanci apelują także do bliskich osób starszych, aby dbały one o bezpieczeństwo swoich seniorów. Ważne, aby uświadomić im jakie zagrożenia czyhają na nich ze strony oszustów opowiadając o najczęstszych schematach działania.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

945 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39