Białystok: Akt erekcyjny pod Bulwarami ks. Hałko

2010.06.17 00:00
Ksiądz doktor Stanisław Hałko urodzony na Wileńszczyźnie, jeszcze w czasach zaborów zaangażował się w tworzenie w naszym mieście średniego szkolnictwa i pracę z młodzieżą. Po odzyskaniu niepodległości został posłem na sejm, zginął w 1943 r. w Oświęcimiu.
Białystok: Akt erekcyjny pod Bulwarami ks. Hałko
Fot: E. Sadowska

Ta niezwykła postać stała się patronem części bulwarów nad rzeką Białą w kwietniu tego roku. Taką uchwałę podjęli białostoccy radni. Była to jednak inicjatywa obywatelska - z takim pomysłem wystąpiła do władz miasta grupa białostoczan.

W czwartek (17.06) przy rzece Białej, nieopodal VI LO wmurowano akt erekcyjny pod, już wkrótce z pewnością dużo ładniej niż obecnie zagospodarowane, bulwary.

Podajemy do wiadomości współczesnych i ku wiecznej pamięci potomnych, że w dniu 17 czerwca 2010 roku kiedy na stolicy Piotrowej zasiadał Benedykt XVI (...) - dalej wymienia się włodarzy kościoła, państwa i miasta - dla uczczenia nadania przez Radę Miasta Białystok nazwy bulwarom wzdłuż rzeki Białej - Bulwary ks. dr. Stanisława Hałko. Projekt tej uchwały został jako pierwszy w historii Białegostoku wniesiony pod obrady miejskich rajców z inicjatywy grupy mieszkańców i uzyskał poparcie grupy prawie 3000 dorosłych Białostoczan (...) akt kładziemy pod znakiem z nazwą bulwarów - głosi symboliczny dokument.

Przed zakopaniem aktu erekcyjnego, w VI LO, odbyła się konferencja poświęcona patronowi. W uroczystościach wziął udział wiceprezydent Białegostoku Michał Wierzbicki.

E.S.

1174 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39