Białystok i okolice: więcej fałszywych alarmów i pożary co prawie 9 godzin

2016.09.30 18:54
Wzrasta liczba fałszywych alarmów, z którymi do czynienia ma Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Ponadto ze statystyk wynika, że w stolicy Podlasia oraz w powiecie białostockim pożar wybucha średnio co niecałe 9 godzin.
Białystok i okolice: więcej fałszywych alarmów i pożary co prawie 9 godzin
Fot: Komenda Miejska PSP w Białymstoku

Z analizy sytuacji pożarowej przygotowanej przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wynika, że biorąc pod uwagę czas od początku roku do końca sierpnia w Białymstoku i powiecie białostockim pożar wybucha średnio co 8 godz. 58 min. Natomiast co 4 dni i 6 godzin pojawiają się fałszywe alarmy.

We wspomnianym czasie w Białymstoku doszło łącznie do 328 pożarów, najwięcej z nich zakwalifikowano jako małe. Ogólnie w mieście i powiecie miało miejsce 652 takich zdarzeń. 40 osób zostało rannych, ale nikt nie zginął. Sytuacja wygląda trochę lepiej niż w analogicznym czasie w ubiegłym roku. Wówczas 41 osób odniosło rany, były też 3 ofiary śmiertelne.

Biorąc pod uwagę pożary z tego roku, okazuje się, że wartość utraconego mienia wyniosła ponad 67 tys. zł. W 2015 r. w tym samym czasie zanotowano o wiele większe straty (wartości ponad 112 tys. zł).

Natomiast najwięcej fałszywych alarmów pochodziło od białostoczan. Dzwonili również mieszkańcy Choroszczy, Czarnej Białostockiej, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa, Zabłudowa i Łap. Najczęściej były to zgłoszenia w dobrej wierze. Tylko 5 uznano jako złośliwe. Jednocześnie w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba fałszywych alarmów.

W statystykach ujęto również miejscowe zagrożenia, czyli inne niż pożar zdarzenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego, działań człowieka lub naturalnych sil przyrody, stwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska. W Białymstoku takich sytuacji w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku było dokładnie 437 (więcej niż w ubiegłym roku). Najczęściej są to zagrożenia miejscowe o charakterze lokalnym.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1567 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39