Białystok jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów

2017.07.28 09:34
Coraz więcej osób spędza urlop w naszym regionie. Według danych CBOS, w ubiegłym roku Białystok i woj. podlaskie wybrało 4% wypoczywających w kraju.
Białystok jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak

Jak wynika z danych Centrum Badania Opinii Społecznej, spośród 51% Polaków, którzy w ubiegłym roku zadeklarowali, że wypoczywali poza swoim miejscem zamieszkania - przynajmniej raz w roku, przez co najmniej dwa dni - 82% osób spędziło urlop w kraju.

W porównaniu z 2015 r. na popularności zyskała wschodnia Polska, zwłaszcza woj. podlaskie i lubelskie. W 2015 r. przyjechało do nas 1% wypoczywających w kraju, w 2016 r. – już 4%. Badani, którzy wybrali wypoczynek w Polsce, najchętniej – jak w poprzednich latach – odwiedzali dwa woj.: pomorskie i małopolskie.

Okazuje się, że coraz więcej osób zatrzymuje się w Białymstoku, chwaląc nasze miasto za zieleń, czystość, komunikację miejską i infrastrukturę drogową. Turystów interesują nie tylko miejsca takie jak Pałac Branickich, Ratusz czy ul. Lipowa, ale również nowy stadion czy Opera i Filharmonia Podlaska. Białystok uchodzi za dobrą bazę wypadową nie tylko do Białowieży, Augustowa czy Supraśla, lecz również do Grodna lub Wilna. Zainteresowanie budzi też historia Białegostoku.

– Wytyczone szlaki turystyczne, które wiążą się z wielokulturową tradycją miasta cieszą się zwykle dużą popularnością wśród turystów – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Białystok ma też niezwykłe murale, które w ubiegłym roku w konkursie Portalu Komunalnego zostały uznane za najpiękniejsze w Polsce. To też warto zobaczyć.

Turyści, którzy odwiedzają Białystok, mogą zwiedzać miasto korzystając z miejskiej sieci BiKeR i ponad 110 km dróg rowerowych. Przez Białystok przebiega też najpiękniejsza rowerowa trasa Polski, czyli szlak Green Velo, zaglądają więc do nas także podróżujący tym szlakiem.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

872 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39