Białystok ma kolejnego profesora. Tym razem z UwB.

2024.01.12 15:54
W środę (10 stycznia) prof. dr hab. Wioletta Wejs-Milewska, prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku odebrała nominację profesorską z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
Białystok ma kolejnego profesora. Tym razem z UwB.
Fot: pixabay.com

Największa uczelnia w regionie ma powody do radości. Powiększyła się jej kadra profesorska. 

W środę do tego, zacnego bez wątpienia grona, dołączyła prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku - Wioletta Wejs-Milewska.

Nowa profesor w 1983 r. ukończyła filologię polską na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W marcu 2001 r. obroniła pracę doktorską Wizja kryzysu świata i człowieka w twórczości Czesława Straszewicza, 13 lat później hahbilitowała się na podstawie oceny  dorobku naukowego oraz pracy pt. "Wykluczeni – wychodźstwo, kraj. Studia z antropologii emigracji polskiej XX wieku (idee, osobowości, instytucje)".

Wioletta Wejs-Milewska obecnie kieruje Zakładem Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych i zajmuje się literaturą polską XX w., rozpatrywaną interdyscyplinarnie pod kątem antropologii pogranicza kultur oraz problemów psychospołecznych w sytuacji wyobcowania, ze szczególnym uwzględnieniem casusu emigracji niepodległościowej po 1939 r. Ma na swoim koncie bogaty dorobek naukowy, opublikowała kilka monografii, jest też autorką wielu artykułów naukowych. Może też pochwalić się przygotowaniem do druku m.in. publicystyki radiowej G. Herlinga-Grudzińskiego. 

Od 2019 r. prof. Wejs-Milewska jest prodziekanem ds. rozwoju Wydziału Filologicznego UwB.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1630 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39