Białystok najbezpieczniejszym miastem w Polsce! Zobacz ranking Komisji Europejskiej

2024.02.06 10:43
Czwarte miejsce w Europie, pierwsze w Polsce. Unia Europejska opublikowała ranking miast, w których żyje się najlepiej i najgorzej. Jedną z kategorii jest kwestia bezpieczeństwa. W tym rankingu jedno z polskich miast znalazło się w ścisłej czołówce najlepiej postrzeganych europejskich metropolii. Jest to Białystok.
Białystok najbezpieczniejszym miastem w Polsce! Zobacz ranking Komisji Europejskiej
Fot: Dawid Gromadzki (UM Białystok)
Białystok najbezpieczniejszym miastem w Polsce do spacerowania po zmroku

Raport opublikowany na stronie Komisji Europejskiej, od 2007 r. dostarcza informacji na temat zadowolenia z życia w europejskich metropoliach. Uwzględnia czynniki takie, jak np. środowisko, dostęp do usług, transportu publicznego, czy kwestie mieszkaniowe. Jedną z badanych kategorii jest bezpieczeństwo w miastach po zmroku. Komisja Europejska opublikowała listę dziesięciu najbezpieczniejszych miast oraz dziesięciu miast, których mieszkańcy nie czują się bezpieczni, spacerując nocami.

Spacery nocą wręcz wskazane!

Białystok znalazł się na czwartym miejscu tego rankingu. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, aż 86% mieszkańców ocenia stolicę województwa podlaskiego jako bezpieczną do spacerowania po niej o zmroku. Przed Białymstokiem znalazły się trzy miasta z taką samą liczbą punktów: duńska Kopenhaga, hiszpańskie Oviedo i słoweńska Ljubljana, w których dobrze czuje się aż 87% badanych. Taki sam poziom zadowolenia jak w Białymstoku deklarują mieszkańcy holenderskiego Groningen i szwajcarskiego Zurichu (86%). Wśród najbezpieczniejszych miast są też duński Aalborg (85%), portugalska Braga (84%) i Luksemburg (83%).

– Jest to niewątpliwie powód do dumy. Bardzo się cieszę z takiego wyniku, to dobrze o nas i o naszym mieście świadczy. Ponadto warto zauważyć, że dla Białegostoku jest to świetna promocja – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Porządek w stolicy Podlasia

Z kolei komendant białostockiej Straży Miejskiej mówił o porządku w mieście:

– Od lat naszym priorytetem jest szeroko rozumiana ochrona porządku publicznego na terenie dynamicznie rozwijającego się miasta i zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Staramy się być tam, gdzie reakcji z naszej strony oczekują mieszkańcy, wspierając tym samym lokalną społeczność w rozwiązywaniu codziennych problemów – zapewnia Krzysztof Kolenda.

Do tych działań należy m.in. piętnowanie zachowań, które wpływają negatywnie na porządek w mieście i obniżają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, jak spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, niszczenie mienia, zaśmiecanie miejsc publicznych czy wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Istotnym działaniem wpływającym na poprawę porządku publicznego w Białymstoku jest też zapewnienie całodobowego monitoringu wizyjnego miasta.

Włosi bez powodów do dumy

Które miasta w rankingu Komisji Europejskiej wypadły najgorzej? Najbardziej niebezpiecznym miastem Europy okazał się Rzym. Zaledwie 38% mieszkańców stolicy Włoch oceniło, że przebywanie nocą na ulicach tego miasta jest bezpieczne. W rankingu niebezpiecznych miast są też greckie Ateny – tylko 40% mieszkańców czuje się tam bezpiecznie – i francuska Marsylia, gdzie komfortowo w nocy czuje się jedynie 43% badanych.

Wśród najmniej bezpiecznych miast znalazły się też Neapol (Włochy), Liege (Belgia), Stambuł (Turcja), Ostrawa (Czechy), Miszkolc (Węgry) i Sofia (Bułgaria).

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

711 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39