Białystok: są plany przebudowy ul. Białówny

2011.02.10 00:00
Miasto przymierza się do generalnej przebudowy ul. Białówny. Ma to być druga, po planowanej modernizacji ulicy Lipowej, duża inwestycja drogowa w samym sercu Białegostoku.
Białystok: są plany przebudowy ul. Białówny
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Na żółto oznaczono przebieg ulic, których przebudowa jest planowana

Przebudowa ulicy Białówny, budowa jej nowego odcinka, który połączy ją z Częstochowską, i modernizacja fragmentów uliczek wokół - wszystko to według planów ma być zrealizowane do końca 2012 r. W tym roku będą prowadzone prace formalne niezbędne przed rozpoczęciem inwestycji. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 190 tys. zł. Całość ma kosztować Białystok prawie 5 mln zł.

Przygotowana pod koniec ubiegłego roku koncepcja zakłada przeprowadzenie prac modernizacyjnych wzdłuż odcinka ul. Białówny od ul. Malmeda do Nowego Światu, który dziś pełni raczej funkcje drogi wewnętrznej. Od tego miejsca ulica zostanie pociągnięta dalej, aż do Częstochowskiej. Realizacja tego fragmentu będzie wymagała rozbiórki kilku budynków i zajęcia części boiska szkolnego usytuowanej obok Szkoły Podstawowej nr 4.

Przebudowany będzie też Nowy Świat na fragmencie od ulicy Białówny do Lipowej i wykonana uliczka łącząca Nowy świat z Częstochowską.

Podstawowy cel inwestycji to rozładowanie ruchu na ul. Lipowej, której przebudowa ma zacząć się już tej wiosny. Modernizacja reprezentacyjnej arterii miasta i dostosowanie jej do standardu Rynku Kościuszki (ruch kołowy tam pozostanie, ale droga będzie zwężona, a jednocześnie zostaną utworzone deptaki) wymaga powstania trasy zastępczej. Dodatkowo, zarówno przy ul. Lipowej, jak i planowanej ul. Białówny, mają powstać nowe miejsca parkingowe. W sumie będzie ich ponad 200.

E.S.

736 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39