Białystok uczcił pamięć o bohaterach spod Monte Cassino

2024.05.20 14:19
W sobotę, 18 maja, przypadła 80. rocznica bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji w Białymstoku odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie. W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki złożono też kwiaty na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego.
Białystok uczcił pamięć o bohaterach spod Monte Cassino
Fot: UM Białystok

Z okazji 80. rocznicy bitwy, która przypadła w sobotę (18 maja), pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę pod Monte Cassino.

W obchodach udział wziął prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Obecni byli również marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski, podlascy parlamentarzyści i radni. Wcześniej, o godz. 9.00, pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego kwiaty złożył zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim.

Bitwa o Monte Cassino była najsłynniejszym epizodem bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej linii obrony, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów.

Zdobycie wzgórza było inspiracją do napisania wojskowej pieśni

Pieśń powstała na kilka godzin przed zdobyciem Monte Cassino, w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, w pobliskiej bazie wojskowej. Autorem słów był Feliks Konarski (pseudonim artystyczny Ref-Ren) - żołnierz 2 Korpusu Sił Zbrojnych i znany przed wojną poeta, pieśniarz, autor i kompozytor m.in. takich piosenek, jak "Wiosna, wiosna jest nareszcie", "Pięciu chłopców z Albatrosa"). Autorem melodii był natomiast Alfred Schütz – żołnierz 2 Korpusu, kompozytor i dyrygent. Tytuł nawiązuje do kwiatów, które w czasie bitwy rozkwitały na zrytych pociskami wzgórzach.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1541 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39