Białystok Up To Date Festiwal. Świeżość, nowość, energia

2010.05.07 00:00
Seria wydarzeń związanych z muzyką elektroniczną, hip-hopową, a także sztuką i kulturą alternatywną rusza w pierwszy weekend maja. Proszę zapiąć pasy, zaczyna się kilka miesięcy z Białystok Up To Date Festiwal.
 Białystok Up To Date Festiwal. Świeżość, nowość, energia
Fot: materiały organizatora

To bez wątpienia nowa i pierwsza tego typu inicjatywa w Białymstoku. Ideą imprezy jest otwarcie białostockiej publiczności na nowe i niszowe trendy, promocja Białegostoku, integracja środowisk twórczych. Projekt Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne i Audiosfery.net został doceniony przez Urząd Miejski, który przekazał grant na organizację imprezy. W najbliższym czasie miejsca takie jak: klub Metro, Herkulesy, Klubokawiarnia Kopiluwak, Węglowa 10 i ogródek pubu Antidotum będą stacjami na odjazdowej trasie Festiwalu.

Już 7 i 8 maja odbędą się aż trzy imprezy związane z Białystok Up To Date. 7 maja w klubie Metro wystąpi czołówka białoruskiej sceny drum and bassowej, a w Herkulesach hip-hopowa moc. Szczegółowe informacje o wykonawcach: HiFi Banda i Kantrabanda.

Pionierski Ambient Park

- Koncepcja muzyki ambientowej nie jest szerzej rozpoznawana. Ambient wypełnia i ozdabia przestrzeń dźwiękową nie absorbując uwagi, ociera się jedynie o świadomość słuchacza. Wpadliśmy na pomysł wypełnienia dźwiękiem białostockich parków. Pragniemy zaprezentować Białostoczanom coś takiego jak muzyka wręcz stymulująca do relaksu, stworzona by scalać nas z otoczeniem, z naturą - powiedział Jędrzej Dondziło, znany jak DJ Dtekk, organizator festiwalu.

Całodniowa impreza odbędzie się w lipcową niedzielę. Od południa Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zajmie się rozrywkową animacją kulturalną dla całych rodzin. Natomiast wczesnym wieczorem zacznie się część muzyczna. Głównym dodatkiem do muzyki będzie program poetycko-literacki odczytany przez Andrzeja Bajguza z Radia Białystok. Artyści zarają na tle wizualizacji. Obrazy będą wyświetlane na telebimie, a także na koronach drzew. Z pokazem wystąpi także grupa tańczących z ogniem. Przedsmakiem wydarzenia będą co niedzielne słuchowiska chilloutowo-ambientowe w ogródku pubu Antidotum. Grać będą Dj Edemski i DJ Dtekk z Audiosfery. Pierwsza osłona 23 maja.

Tuwim i electro

Pod festiwalowym szyldem Białystok Up To Date na scenie Klubokawiarni Kopiluwak odbędzie się cykl imprez łączących trendy muzyki klubowej z fascynacjami literackimi: The best od Dwudziestolecie. Każda z odsłon poświęcona będzie jednemu autorowi. Teksty Tuwima, Peipera, Schulza czy Gałczyńskiego będą zaśpiewane do tematów muzycznych zaproponowanych przez DJ-a. Pierwsza edycja odbędzie się wieczorem 8 maja. Juliana Tuwima zaśpiewa Diana Giurow do muzyki serwowanej przez Dj Dtekk'a.

Warszaty didżejskie i fotografowania

Od 7 maja wszyscy zainteresowani będą mogli nauczyć się sztuki turntablizmu czy typowo hip-hopowego mixu. Warsztaty prowadzić będzie DJ PERC, a od czasu do czasu młodzi adepci sztuki dj-ingu będą mogli posłuchać rad gwiazd polskiej sceny hip-hopowej. Te będą odbywać się w Herkulesach. W Metrze za program odpowiadać będzie DJ Dtekk oraz DJ Auricom. Początek spotkań w klubach o godz. 19.

Natomiast warsztaty fotograficzne rozpoczną się spotkaniem organizacyjnym 15 maja, o godz. 18 na Węglowej. Będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Poprowadzi je Studio Wasabi, Fundacja IKS oraz gość z prestiżowej uczelni artystycznej przybyły na warsztaty specjalnie zza Oceanu.

Finał czyli wielkie bum!

Wszystkie te działania znajdą swój upust podczas wielkiego finału 25 września. Trzy sceny muzyczne:hip-hop, drum'n'bass, dubstep, jungle i techno, minimal. Ponadto graffiti jam, przegląd filmów związanych z tematyką festiwalu, innowacyjny panel dyskusyjny związany z kulturą hip-hopową, ogólnopolskie zawody i zakończenie sezonu skate i BMX w skateparku Garaż. W programie także występ międzynarodowego performancu teatralnego pt. "Tape" wykorzystującego instalację stworzoną z wielkiej ilości kaset magnetofonowych i wiele innych atrakcji i niespodzianek.

Białystok gotowy? Można zaczynać Up To Date Festiwal! Patronujemy wydarzeniu.

MAG

987 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39